Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-12-14 12:08:44 przez Czas2012

Wawel: kolekcja Lanckorońskich wirtualnie

W 1994 roku na Wawel dotarł dar prof. Karoliny Lanckorońskiej: obrazy włoskie, rysunki Jacka Malczewskiego i archiwalia pochodzące z wiedeńskich zbiorów Jej Ojca, Karola. Z kolekcji, rozproszonej w czasie II wojny i po jej zakończeniu, pozostał duży zespół dzieł, uważanych dotąd bądź za zniszczone, bądź za zaginione. Teraz kolekcję można obejrzeć wirtualnie.

Jest to nieco ponad połowa wszystkich obrazów włoskich z wieków XIV-XVII, które Karol Lanckoroński miał w swoim wiedeńskim pałacu. Był to największy dar dla Wawelu w jego powojennej historii – nie tylko pod względem ilości darowanych dzieł (87 obrazów), lecz także ich artystycznej klasy. Są to głównie dzieła malarzy włoskich, reprezentujące różne centra artystyczne – nie tylko wiodące ośrodki w Toskanii, Umbrii, Veneto, Lombardii czy Emili-Romanii, lecz także w Ligurii czy Dalmacji. Cztery obrazy zostały namalowane przez artystów hiszpańskich.

Zamek Królewski na Wawelu zyskał kolekcję malarstwa, jakiej nie posiadał nawet w okresie swojej świetności za panowania ostatnich Jagiellonów. Dzięki przeprowadzonej digitalizacji kolekcji Lanckorońskich i najnowszej technologii cyfrowej budowania interaktywnych prezentacji zaistniała możliwość jej wirtualnego zwiedzania.

Program umożliwia wędrówkę po salach ekspozycyjnych Zamku, a także pozwala „zbliżyć się" do każdego z 87 obrazów i obejrzeć je w dużym powiększeniu.

Zobacz TUTAJ

Info: Wawel