Kategoria: Region
Utworzono: 2019-12-14 12:08:44 przez Czas2012

Wawel: kolekcja Lanckorońskich wirtualnie

W 1994 roku na Wawel dotarł dar prof. Karoliny Lanckorońskiej: obrazy włoskie, rysunki Jacka Malczewskiego i archiwalia pochodzące z wiedeńskich zbiorów Jej Ojca, Karola. Z kolekcji, rozproszonej w czasie II wojny i po jej zakończeniu, pozostał duży zespół dzieł, uważanych dotąd bądź za zniszczone, bądź za zaginione. Teraz kolekcję można obejrzeć wirtualnie.

Jest to nieco ponad połowa wszystkich obrazów włoskich z wieków XIV-XVII, które Karol Lanckoroński miał w swoim wiedeńskim pałacu. Był to największy dar dla Wawelu w jego powojennej historii – nie tylko pod względem ilości darowanych dzieł (87 obrazów), lecz także ich artystycznej klasy. Są to głównie dzieła malarzy włoskich, reprezentujące różne centra artystyczne – nie tylko wiodące ośrodki w Toskanii, Umbrii, Veneto, Lombardii czy Emili-Romanii, lecz także w Ligurii czy Dalmacji. Cztery obrazy zostały namalowane przez artystów hiszpańskich.

Zamek Królewski na Wawelu zyskał kolekcję malarstwa, jakiej nie posiadał nawet w okresie swojej świetności za panowania ostatnich Jagiellonów. Dzięki przeprowadzonej digitalizacji kolekcji Lanckorońskich i najnowszej technologii cyfrowej budowania interaktywnych prezentacji zaistniała możliwość jej wirtualnego zwiedzania.

Program umożliwia wędrówkę po salach ekspozycyjnych Zamku, a także pozwala „zbliżyć się" do każdego z 87 obrazów i obejrzeć je w dużym powiększeniu.

Zobacz TUTAJ

Info: Wawel
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.