Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-06-20 16:06:47 przez system

Wianki - Święto Muzyki w pełnej odsłonie

Krakowskie Granie, Klubowa Noc, Unsound Silent Disco, BulwAr(t) Sztuki, muzyczne warsztaty dla dzieci, norweski chór, koncert na wodzie oraz trzy balony i 100 syren – przedstawiamy kolejne atrakcje Święta Muzyki, które już niebawem zawładnie Krakowem.

Nie tylko Scena Międzypokoleniowa, Krakowska, Hard Rock Cafe Kraków czy Spragnionych Lata rozśpiewają mieszkańców Krakowa 25 czerwca. W ostatnią sobotę czerwca całe miasto będzie żyło muzyką.

- Krakowskie Granie, Klubowa Noc i Bulwar(t) Sztuki to tylko trzy przykłady współpracy z krakowskim środowiskiem muzycznym przy tegorocznej edycji Wianków - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Ale atrakcji będzie o wiele więcej! Jest jeszcze Unsound Silent Disco, Wodna Masa Krytyczna, czy »Koncert na 3 balony i 100 syren«. Nie zapomnieliśmy też o dzieciach, dla których zaplanowane zostały wspaniałe warsztaty – dodaje.

Na najmłodszych rzeczywiście czeka wiele atrakcji. Świętowanie 25 czerwca rozpocznie się już o 12.00. Wtedy przy Powiślu 11 odbędą się warsztaty „Hecna kraina hałasów”, gdzie przy wykorzystaniu przedmiotów codziennego użytku, odpadów i dźwiękowych nagrań terenowych dzieci udowodnią, że twórczość nie jest domeną wyłącznie profesjonalistów.

Wianki rozśpiewają również Nową Hutę przy pomocy najmłodszych melomanów. Klub Kombinator wraca nad zalew Nowohucki – BulwAr(t) Sztuki to miejsce, gdzie w południe warsztaty dla dzieci „Cuda Wianki” nauczą jak odświętnie udekorować stroje wiankami. Następnie o 15.00 Grupa Teatralna „Wytwórnia Bajek” wystawi spektakl „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, który przedstawi postać lekarza, który ogromną miłością darzy wszystkie zwierzęta. Po tym przedstawieniu Maria Pomianowska z przyjaciółmi rozpocznie o 20:00 koncert „Z Kolbergiem przez Afrykę i Azję”, w trakcie którego połączymy polską muzykę ludową z regionalnymi melodiami i rytmami wybranych krajów Afryki i Azji.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, które będą towarzyszyć głównym scenom Wianków. W ramach piątej jubileuszowej Wodnej Masy Krytycznej, Capella Cracoviensis o 16.00 da koncert „Muzyka na wodzie” w pobliżu Mostu Dębnickiego, a chór norweski SK’Øyeren zaśpiewa w Barbakanie punktualnie o 17.00.

Krakowskie Granie w tym roku powróci na Kazimierz. Współpraca z Alchemią, Kolorami, Kolektywem i Świetlicą zaowocuje występami intuicyjnej Krakow Improvisers Orchestra, songwriterskiego Fertile Hump, folkowych PoPieronie, elektronicznego Hatti Vatti i gitarowego Raphaela Roginskiego. Ten ostatni jest głęboko związany z kulturą żydowską, więc pasuje idealnie do koncertu na dachu Okrąglaka na Kazimierzu. Niezwykle interesująco będzie też w Betelu, który zaprasza na świętowanie z Bartkiem Kujawskim oraz zespołem Mazut.

Najbardziej nietypowym wydarzeniem tegorocznych Wianków - Święta Muzyki jest „Koncert na 3 balony i 100 syren" niemieckiego artysty Christofa Schlägera. Koncert odbędzie się z okazji 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i jest wspólną inicjatywą Goethe-Institut, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Stowarzyszenia Artystycznego Muzyka Centrum/Festiwalu Audio Art. Wykonawcy Christof Schläger i Marjon Smit zaczarują mieszkańców Krakowa, którzy będą na Bulwarze Wołyńskim o godzinie 21.00.

Niewiele później, bo już o 22.30, niebo kolorami pomalują sztuczne ognie podczas spektakularnego widowiska pirotechnicznego, które co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

To nie jedyna nocna aktywność - na Wiankach odbędzie się równie wystrzałowe Unsound Silent Disco. Symultanicznie zagrają, ceniona chyba już na całym świecie, Olivia oraz Chino, który nigdy nie zawodzi w trackie swoich występów. Po nich fale w nadajnikach przejmą Awesome Tapes from Africa, który zagra z kaset magnetofonowych pochodzących z Afryki. Na drugim paśmie w tym czasie królować będzie Eomac ze swoim techno.

Gdy Unsound Silent Disco zakończy nadawanie sygnału do słuchawek uczestników wydarzenia, Klubowa Noc będzie wciąż w pełni! W Prozak 2.0 będzie już po występach SH Jack’a i Meg, a Zein i Novika z Mr Lex’em będą dopiero zwalniać scenę dla Leeway’a i Discox’a. W Bombie na placu Szczepańskim Lutto Lento będzie oddawać scenę K-Magic’owi. Obaj zagrają dla publiki rozgrzanej przez DJ SZy. W Pasażu na scenę będzie wchodzić Huges, przed którym zagrają Tamil i krakowska formacja Sibiga. Szpitalna 1, gdzie przygotowano mocną ofertę muzyki elektronicznej tworzonej na żywo, będzie właśnie oklaskiwać występ Vield, którzy oddadzą scenę RMS. Przed nimi wystąpi natomiast Piotr Figiel.

Wianki – Święto Muzyki w 2016 roku prezentują się naprawdę interesująco. Miasto Kraków, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i Krakowskie Biuro Festiwalowe wspólnie z partnerami przygotowali dla mieszkańców miasta ofertę tak różnorodną, że nawet najbardziej wybredny słuchacz będzie zmuszony do trudnych wyborów pomiędzy wspaniałymi koncertami. Wszystkie wydarzenia w ramach Wianków – Święta Muzyki tradycyjnie są bezpłatne.

Nie zabraknie też corocznego konkursu na najpiękniejszy wianek, o którym więcej informacji już wkrótce.

Pełny, szczegółowy program dostępny jest na stronie www.wianki.krakow.pl.