Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-06-16 15:38:23 przez system

Wianki zbliżają się wielkimi krokami

Wianki wracają w formule Święta Muzyki! Krakowianie, krytycy i artyści pokochali wspólne świętowanie przy dźwiękach muzyki granej na żywo. W tym roku krakowianie mogą liczyć na moc atrakcji i całą gamę koncertów otwartych na każdą publiczność. - Program główny Wianków - Święta Muzyki wypełnią dźwięki płynące z trzech scen rozlokowanych na najważniejszych placach krakowskiego Śródmieścia. 20 czerwca centrum Krakowa zanurzy się w muzycznej różnorodności, która sprawi, że każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie.

Na Rynku Głównym rock będzie mieszał się z elektro-popem. Tegoroczne Święto Muzyki zbiega się z piątymi urodzinami Hard Rock Cafe Kraków. Świętowanie rozpoczniemy lokalnym akcentem – koncertem zespołu Kaseciarz. Jeśli pogoda dopisze – na pewno będzie można poczuć się jak w Californii. W rejony psychodeliczne i nowofalowe zabierze nas Bad Light District. Później na scenę wejdzie odmieniony Krzysztof Zalewski. Na finał na scenę wyjdzie Monika Brodka, która od „Grandy” jest ikoną polskiego alternatywnego popu. Można spodziewać się kilku nowych dźwięków z nadchodzącej nowej płyty, ale przede wszystkim zachęcamy do zabawy bez ograniczeń, świętowania krakowskich Wianków i piątych urodzin Hard Rock Cafe Kraków!

Melomanów zapraszamy w tym czasie na plac Szczepański, którym władać będą prawdziwi mistrzowie baroku. Zanim jednak będziemy świętować 330. rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha, na scenę wyjdzie legendarny krakowski zespół – Pod Budą. O świetnej formie Andrzeja Sikorowskiego można było przekonać się w zeszłym roku, teraz wraca z macierzystą formacją i – jak w piosence – „znów pójdziemy na całość”! Na całość idzie też Capella Cracoviensis, która zaprezentuje program z najbardziej spektakularnymi utworami instrumentalnymi baroku. Zabrzmi wirtuozowski Koncert na dwoje skrzypiec d-moll Bacha oraz jego trzecia Suita orkiestrowa D-dur. Program dopełni Concerto grosso a-moll, drugiego największego kompozytora XVIII wieku - Georga Friderica Händla. Muzycy wykonają również rzadko grywany Koncert na 3 trąbki Georga Philippa Telemanna. Wydarzeniem będzie z pewnością koncert „Bach to Moog” w wykonaniu Sinfonietty Cracovii oraz legendy muzyki elektronicznej Craiga Leona. Warto zaznaczyć, że amerykański kompozytor i producent odpowiedzialny był za odkrycie takich tuzów jak: The Ramones, Talking Heads czy Blondie. Ukoronowaniem wieczoru i ukłonem w stronę tradycji słowiańskich będzie spektakl formacji Art Color Ballet. Inspiracją do jego powstania był Kalendarz Słowiański oraz symbolika przyrody zaklęta w czterech porach roku. Twórcy widowiska za pomocą różnorodnych muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni i bodypaintingu wykreowali na wskroś współczesną, a jednak sięgającą głęboko do rdzennego ducha interpretację świata prasłowiańskiego. „Preludium Słowiańskie” to spektakl muzyczny, którego energetyczne i uduchowione wykonanie zapewnią WATAHA The Slavic Drummers oraz grupa wokalna Strojone.

Zwolennicy tradycji swoją przystań znajdą także na Małym Rynku. Na tamtejszej scenie folkowej wystąpi zespół góralski popularyzujący folklor Skalnego Podhala od 36 lat – Hamernik i poruszająca się w obrębie piosenki bałkańskiej i poezji śpiewanej – Paulina Bisztyga. Nie zabraknie też historycznych tańców w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, który spektaklem „Sen, muzyka, taniec, bajka” zaprezentuje chopinowskie mazurki, oberki, kujawiaki i krakowiaki. W ramach Dni Lwowskich wystąpi krymsko-tatarski zespół tańca narodowego Qirim oraz Usein Bekirov Trio, który na gruncie jazzu sprawnie miesza elementy folkloru Ukrainy i Tatarów Krymskich. Na koniec potężną dawkę słowiańszczyzny zafunduje melomanom Sokół Orkestar z Mają Sikorowską. Zabrzmią utwory pełne bałkańskiej energii wykrzesanej z instrumentów dętych o piorunującej sile.

W związku z organizacją Wianków-Święta Muzyki 2015 w sobotę (20 czerwca) w bezpośrednim sąsiedztwie Bulwarów Wiślanych wystąpią utrudnienia w ruchu. Zaplanowano także zmiany w komunikacji miejskiej - po zakończeniu pokazu sztucznych ogni od godz. 22.30 dodatkowe autobusy i tramwaje rozwiozą uczestników wydarzenia do domów.

Około godz. 22:30-23:00 mogą wystąpić wyłączenia ruchu kołowego na ulicy Powiśle, na długości Mostu Dębnickiego, a w przypadku bardzo dużej ilości uczestników możliwe są dodatkowe wyłączenia w tunelu pod Rondem Grunwaldzkim oraz na ulicy Konopnickiej w kierunku DH Jubilat na sygnał policji oraz innych służb ochraniających wydarzenie.

Kierowcy oraz motorniczy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie bulwarów wiślanych oraz bezwzględnego stosowania się do poleceń służb porządkowych (Policji i Straży Miejskiej) oraz pracowników ZIKIT.