Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-07-09 15:19:36 przez system

Wichura zniszczyła symbol Myślenic

Lipa, która blisko 185 lat górowała na Plebańskiej Górze w Myślenicach, po wichurach jakie przetoczyły się przez Małopolskę - uległa zniszczeniu. Wcześniej drzewo już stało się obiektem zainteresowania chuliganów, co z pewnością miało znaczenie dla jego obecnej kondycji.

W 2005 roku na polecenie dendrologa wyjęta została betonowa plomba, która znajdowała się w pniu drzewa. Lipa miała być jedynie pielęgnowana i wsparta drewnianymi umocnieniami.

- Przewidzieliśmy, że słynna lipka jest słaba, dlatego dziesięć lat temu, w pobliżu posądziliśmy młode drzewo, które dziś liczy sobie blisko 25 lat - komentuje burmistrz Miasta i Gminy Maciej Ostrowski. W wypowiedzi dla Radia Kraków zapewnił że na Górze Plebańskiej przygotowany będzie projekt punktu widokowego z ławkami. Wspomniał także o planach co do usunięcia zniszczonego drzewa - Jedną gałąź trzeba będzie usunąć jak najszybciej, bo zagraża bezpieczeństwu. A potem całkowicie usuniemy pień".

Zniszczenie symbolu miasta wśród wielu mieszkańców wywołało zaniepokojenie. Pojawiły się nawet obawy o to, co będzie z herbem, który został Myślenicom nadany przez cesarza Franciszka II w 1797 roku,