Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-11-22 19:55:37 przez eb

Wielcy w Wyścigach Kolarskich spotkali się w Krakowie

Dzisiaj w Krakowie odbywa się Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Organizatorów Wyścigów Kolarskich (AIOCC). Dyrektorzy największych wyścigów z całego świata, w tym trzech wielkich tourów – Tour de France, Giro d’Italia oraz Vuelta a España, po raz pierwszy spotkają się w Polsce.

AIOCC to największe stowarzyszenie organizatorów wyścigów kolarskich, mające ogromny wpływ na zmiany w kolarstwie. Obecnie zrzesza ono 124 członków, a Przewodniczącym jest Christian Prudhomme, dyrektor Tour de France. Dyrektorzy wyścigów co roku spotykają się, aby porozmawiać o najważniejszych kwestiach dotyczących rozwoju kolarstwa, a więc bezpieczeństwie, walce z dopingiem, promocji dyscypliny, rozwijaniu się kolarstwa kobiecego, kwestiach technologicznych, regulaminowych oraz kalendarzu UCI World Tour.

W tym roku kongres AIOCC po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Uroczyste otwarcie nastąpiło w czwartkowy wieczór, 21 listopada podczas oficjalnego bankietu w Kopalni Soli „Wieliczka”, od wielu lat związanej z Tour de Pologne. Natomiast obrady odbywają się w Krakowie, mieście szczególnie bliskim polskiemu narodowemu wyścigowi. Od lat Tour de Pologne rozpoczyna się lub kończy właśnie w stolicy Małopolski – Kraków jest Miastem – Gospodarzem Tour de Pologne nieprzerwanie od 2008 roku, w latach 2008-2016 w podwawelskim grodzie kolarze kończyli wyścigową rywalizację, natomiast w latach 2017-2019 tutaj ją rozpoczynali.

Spotkali się Christian Prudhomme, Przewodniczący AIOCC i Dyrektor Tour de France, Mauro Vegni, Dyrektor Giro d’Italia oraz Javier Guillen, Dyrektor Vuelta a España.