Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-09-21 19:56:28 przez system

Wielicki Festiwal Nauki

Ekspozycje, warsztaty a przede wszystkim spotkanie z ludźmi, którzy na temat nauki wiedzą bardzo dużo i mogą rozmawiać o niej godzinami – to wszystko będzie się działo w czasie Wielickiego Festiwalu Nauki „Tajemnice zmysłów”. To pierwsze takie wydarzenie w Wieliczce, a z udziałem Centrum Nauki Kopernik na pewno.

Piętnaście interaktywnych eksponatów złoży się na zaprezentowaną przez CNK wystawę „Umysł przyłapany”. To, że będzie ciekawa przekonują już same nazwy poszczególnych elementów. Bo jak nie dać się wciągnąć w zabawę gdy mamy do czynienia z: Hulaj nogą, Pod rządami emocji, Polowaniem na kropki, Mistrzami zapamiętywania czy Superkrótką pamięcią?

Mózg buduje obraz otaczającego świata na podstawie zmysłów. Z natłoku informacji wybiera te najważniejsze. Jednak ulega wpływom emocji o wiele bardziej, niż się nam wydaje. Zgaduje, kombinuje, szuka związków, manipuluje pamięcią. Wystawa „Umysł przyłapany” pozwala go nakryć na sprytnych sztuczkach i podstępach.

Eksperymenty wywołują salwy śmiechu, zaskakują i wzbudzają ciekawość wśród osób w każdym wieku. Eksponaty są interaktywne. To znaczy, że trzeba wszystkiego spróbować samodzielnie: dotknąć, sprawdzić, przetestować. Bo tak naprawdę głównym „eksponatem” wystawy jest jej odbiorca. Zwiedzający doświadczy, jak działają jego własne zmysły i mózg. Niejeden wynik eksperymentu może wprawić w zdumienie…

Z kolei trenerzy z Klubu Młodego Odkrywcy z Centrum Nauki Kopernik poprowadzą warsztaty i eksperymenty popularnonaukowe, natomiast animatorzy z grupy pokazowej zaprezentują dwa pokazy: Ciśnienie oraz Muzyka.

Pierwszy z nich odpowie na pytania: Dlaczego jesteśmy w stanie oddychać? Czemu w górach łatwiej o zadyszkę? Ile waży ciśnienie? Będą informacje na temat atmosfery wokół Ziemi, oddziaływania ciśnienia powietrza na przedmioty, próżni, chorobie dekompresyjnej, efektów gwałtownego podwyższenia ciśnienia i wiele innych.

Czym jest muzyka dla fizyka, a czym dla artysty? – odpowiedzi udzieli pokaz Muzyka. W jego trakcie odbędzie się prezentacja dźwięków jako wrażenia słuchowego drgań, ich częstotliwości i zakresu słyszenia, fali dźwiękowej, fali stojącej, rytmu i melodii. Na koniec wszyscy widzowie zamienią się w orkiestrę i wspólnie odegrają melodię.

A to ciągle tylko część atrakcji przygotowanych przez Kuźnie Wiedzy, jak również część bogatego programu Wielickiego Festiwalu Nauki. Zaprezentują się w nim jeszcze Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne z Niepołomic, Gimnazjum nr 24 z Krakowa, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce.

Wielicki Festiwal Nauki, Kampus Wielicki, sobota 1 października w godzinach 12.00-18.00.