Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-09-17 15:05:35 przez system

Wieliczanin wicemistrzem świata w szachach do lat 20

W rozegranych w dniach 1-15 września w rosyjskim Chanty-Mansyjsku na Syberii Mistrzostwach Świata do lat 20 w szachach ogromny sukces odniósł arcymistrz Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) uczeń wielickiego LO, zdobywając srebrny medal. Był to piękny i niespodziewany prezent na przypadający jubileusz 30-lecia klubu MKS MOS Wieliczka.

Polak zagrał znakomity turniej, wiele partii było komentowanych na świecie, a w trzynastu rozegranych partiach zdobył 10 punktów, tyle samo ile zwycięzca - arcymistrz Michaił Antipow z Rosji. O złotym medalu zdecydowała dopiero trzecia w kolejności punktacja pomocnicza, która niestety okazała się mniej korzystna dla szachisty z Wieliczki.

- Przez cały turniej prowadziłem, jednak Misza miał świetną końcówkę wygrywając trzy ostatnie partie. Z zajęcia drugiego miejsca jednak jestem zadowolony. Nie przegrałem żadnej partii, wygrałem ich 7 i zdobyłem kolejne 13 punktów do rankingu ELO. Mam jeszcze 3 lata gry przed sobą w tej kategorii wiekowej i nie zamierzam odpuścić – powiedział po zakończeniu mistrzostw Duda.

Podwyższony ranking ELO zapewnił tez mu miejsce w TOP 100 – pierwszej setce najlepszych szachistów świata!

Zdobywając tytuł szachowego wicemistrza świata do lat 20 Jan-Krzysztof Duda poprawił swoje osiągnięcie z zeszłego roku w Indiach, gdzie był mało szczęśliwie czwarty.

W mistrzostwach świata startowała również krakowianka Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław). Polka w turnieju zdobyła 6,5 punktu co ostatecznie dało jej 25 miejsce w końcowej klasyfikacji.