Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-09-29 14:43:24 przez system

Wieliczka: 50 lat Trasy Muzeum w kopalni soli

30 września 1966 roku udostępniono zwiedzającym Trasę Muzeum w wielickiej kopalni soli. Była to wówczas jedna z najbardziej nowoczesnych ekspozycji górniczych w Europie. Jej powstanie wiąże się nierozerwalnie z twórcą Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i pierwszym dyrektorem - Alfonsem Długoszem.

Już od 1949 r. Długosz rozpoczął akcję poszukiwaniu w nieużywanych wyrobiskach kopalni wiekowych narzędzi, maszyn górniczych, kryształów i skamielin. Z zebranych obiektów w 1951 r. udało mu się zorganizować wystawę w komorze Warszawa. Szybko jednak się okazało, że zabytków jest zbyt wiele, by eksponować je na tak małej przestrzeni. Długosz pozyskał od władz kopalni 14 nowych wyrobisk, gdzie w latach 1958-1966 powstała duża ekspozycja muzealna, w której zmieścił wszystkie znalezione skarby. Udostępnienie odbyło się w roku jubileuszu 1000-lecia Państwa Polskiego.

Dzięki determinacji Długoszowi udało się stworzyć nie tylko największe podziemne Muzeum w Europie ale przede wszystkim uratować bezcenne, solne dziedzictwo, a zgromadzona przez niego kolekcja drewnianych machin wyciągowych (część z niech pochodzi z bocheńskiej kopalni, która wtedy była połączona z Wieliczką w jeden zakład, którego kierownictwo urzędowało w Wieliczce) stała się główną przyczyną wpisania kopalni soli na listę UNESCO w 1978 roku.

W ramach jubileuszu w wybrane weekendy października będzie można zobaczyć całą Trasę Muzeum z przewodnikiem w cenie 9 zł. Natomiast koło Zamku Żupnego w Wieliczce, od strony alei Jana Pawła II, można oglądać wystawę planszową Muzeum 1966, prezentującą m.in. archiwalne zdjęcia ekspozycji muzealnej.