Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-03-02 15:26:07 przez system

Wieliczka pamiętała o Wyklętych

1 marca w Wieliczce miały miejsce uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 8.00 w kościele pw. św. Klemensa odprawiono uroczystą Mszę Św. w intencji niezłomnych bohaterów, a następnie pod pomnikiem Odrodzenia Polski członkowie delegacji reprezentujących Sejm RP, władze samorządowe powiatu i gminy, służby mundurowe oraz szkoły, instytucje i stowarzyszenia działające na wielickiej ziemi, złożyli kwiaty w hołdzie ofiarom komunistycznego terroru.

W ramach obchodów związanych ze świętem w Wieliczce odbył się cykl wydarzeń patriotycznych i sportowych, zorganizowanych przez Wielickie Stowarzyszenie Patriotyczne „Wdzięczni za Ojczyznę”.

Już 20 lutego w wielickim magistracie odbyło się pierwsze z trzech spotkań, podczas których omawiano najważniejsze kwestie dotyczące terroru komunistycznego w Polsce i jego ofiar. W tym dniu z wieloma cennymi informacjami podzielił się prof. Krzysztof Szwagrzyk - człowiek niezłomny w swych dążeniach do udokumentowania i rozpowszechnienia prawdy o najnowszej historii Polski. Pan profesor, jako przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, kieruje zespołem archeologów oraz wolontariuszy, którzy niestrudzenie poświęcają swój czas i wkładają serce w prace na powązkowskiej „Łączce”, Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, a także w Białymstoku, Krakowie, Rzeszowie czy Gdańsku.

Tydzień później, 27 i 28 lutego, prelekcje poprowadzili: Paweł Porębski, szczegółowo omawiający działania Brygady Świętokrzyskiej, a także dr Michał Wenklar, przedstawiciel krakowskiego IPN-u, który przedstawił dzieje powojennego podziemia w Polsce. Prelekcjom towarzyszyły projekcje filmów dokumentalnych w reżyserii krakowskiego twórcy - Dariusza Walusiaka: „Pohańbiona godność” oraz „Za Boga i Ojczyznę”.

27 lutego w Centrum Edukacyjno - Rekreacyjnym „Solne Miasto” odbyła się akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Tam również, wszyscy zainteresowani tematem, mogli obejrzeć wystawę IPN „Żołnierze Wyklęci – historia, która mnie porusza”, a także uczestniczyć w promocji publikacji „Dla Niepodległej. Żołnierze Wyklęci 1944-1963”. Wydarzenia te również spotkały się z szerokim zainteresowaniem mieszkańców Wieliczki i okolic.

Pamięć o niezłomnych bohaterach uczono także dwoma turniejami piłki nożnej, rozegranymi na boisku sportowym „Orlik” przy Centrum Edukacyjno - Rekreacyjnym „Solne Miasto” w Wieliczce. Poprzez zmagania sportowe wieliccy piłkarze oddali hołd Bohaterom, którzy w latach 40. i 50. ubiegłego wieku stawiali opór sowietyzacji Polski, byśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością i suwerennością.