Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-03-16 16:40:54 przez system

Wielka cisza - Misteria Paschalia

Podziemna kaplica w Kopalni Soli „Wieliczka", jest przestrzenią wyjątkową – i w szczególny sposób wykorzystywana jest przez festiwal Misteria Paschalia. Odbywają się tu koncerty wymagające intymności, muzyki przemawiającej do słuchaczy ściszonym głosem, lepiej czującej się w mroku, niż w blasku świateł. Nic lepiej nie odpowiada tej charakterystyce, niż Ciemne jutrznie – Leçons de ténèbres kompozytorów francuskiego baroku.

Francuscy twórcy XVII wieku nigdy nie ulegli międzynarodowej modzie na włoską wirtuozerię. Przeciwnie: ukryli się w monumentalnym klasycyzmie, a w muzyce wokalnej, zgodnie z założeniami antycznymi, całkowicie podporządkowali się słowu, jego znaczeniu i jego brzmieniu – jakby na nowo zrozumieli i przyswoili sobie postulaty renesansu. W Wielką Sobotę zagrają: Marc-Antoine Charpentier i François Couperin (le grand). Twórczość obu przypada na panowanie Ludwika XIV, pierwszego na dojrzały, drugiego na ostatni okres (oraz na czasy regencji).

Obaj byli płodni i bardzo wszechstronni. Utwory, które zabrzmią podczas koncertu to repertuar przeznaczony na nabożeństwa Triduum Paschalnego, na Wielki Czwartek (Wieczerza Pańska), Wielki Piątek (Ukrzyżowanie) i Wielką Sobotę ("Cisza wielka, bo Król zasnął"), w toku dziejów przesunięty jednak na wigilie tych dni, wykonywany więc w poprzedzające je wieczory.

Źródłem tekstów są starotestamentowe Lamentacje Jeremiasza, opłakującego zniszczoną i wyludnioną Jerozolimę, oraz Psalmy. Leçons de ténèbres to szczególny fenomen – kompozycje o charakterze osobistych rozważań, pozbawione zewnętrznego splendoru, przeznaczone w zasadzie do wykonywania prywatnego, które jednak za każdym razem przyciągają rzeszę słuchaczy spragnionych jedynego w swoim rodzaju, intymnego kontaktu z muzyką.

Nic dziwnego, że wracają do programu festiwalu – choć ostatnia okazja spotkania z nimi miała miejsce ledwie rok temu. Tym razem obok Charpentiera zabrzmią jednak kompozycje Couperina, a wykonawcą będzie sławny zespół Les Talens Lyrique pod kierunkiem swojego szefa, Christophe'a Rousseta. Fenomenalny klawesynista i dyrygent znany jest już festiwalowej publiczności z kilku pamiętnych kreacji – tym ciekawiej będzie posłuchać go w jego specjalności, repertuarze francuskim.

Na ten niezwykły koncert organizatorzy zapraszają w Wielką Sobotę, 4 kwietnia o godz. 19:00 do Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce.

Foto: Michał Ramus