Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-09-17 19:26:09 przez eb

Wielka Lekcja Ekologii

Dziś w Krakowie odbyła się siódma już Wielka Lekcja Ekologii. Jej hasło brzmiało: „Kierunek Klimat”.

Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, trwającego od 16 do 22 września. Dlatego też szczególne miejsce zajmowały tematy mobilności, elektromobilności i transportu miejskiego Mieszkańcy Krakowa nakłaniani by;i Krakowa do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania po mieście.

Dla miłośników jednośladów przygotowano punkt bezpłatnych kontroli rowerowych (Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu) i prezentację miejskich rowerów, dostępnych dla mieszkańców w wypożyczalniach Park-e-Bike oraz LajkBike (Zarząd Transportu Publicznego).

W trakcie wydarzenia można było odwiedzić park maszynowy, gdzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA prezentowało nowoczesny, niskoemisyjny tabor (np. niskopodłogowy autobus elektryczny, autobusy wodorowy i hybrydowy). 
Można było poznać także pojazdy przyszłości: autonomiczną i bezzałogową łódź solarną, która została skonstruowana z myślą o pogarszającym się stanie środowiska naturalnego, a także bezzałogowy samolot napędzany energią słoneczną (Akademia Górniczo-Hutnicza).
::W niezwykłą podróż uczestników zapraszało Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza. Odwiedzający stoisko mogli dowiedzieć się niemal wszystkiego o szeroko pojętym transporcie w naturze. Zaczynając od przepływu wody w drzewie (pokazanej w nowoczesnej animacji), wędrowali z nasionami, by raz płynąć z wodą, to znów szybować na wietrze czy podróżować na gapę, na grzbietach zwierząt. Mogli też dowiedzieć się, jak zmiany klimatu wpływają na podróżowanie w naturze, a także jak spakować walizkę na taką podróż.

Nowością podczas tegorocznej edycji była scena plenerowa, na której z przystępnymi pogadankami (m.in. o zrównoważonym transporcie, myciu samochodów, zanieczyszczeniu światłem i segregacji odpadów) występowali naukowcy z Politechniki Krakowskiej. 

Na scenie wystąpił także Krakowski Chór Dziecięcy z koncertem „Dziękujemy Ziemio”. Odbył się także spektakl przygotowany przez Wodociągi Miasta Krakowa „Wyprawa batyskafem. Misja Skratek".

Info i foto: Magiczny kraków