Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-09-21 16:40:38 przez system

Wielka parada autobusów i tramwajów

Już w najbliższą niedzielę, 27 września, odbędzie się wielka parada komunikacji miejskiej. Okazją do tego jest 140. rocznica uruchomienia pierwszej regularnej linii przewozowej w naszym mieście.

W niedzielę, 27 września 2015 roku na krakowskie ulice wyjedzie prawie 40 pojazdów, w tym replika omnibusu konnego, który w 1875 roku rozpoczął regularne kursy na pierwszej linii komunikacyjnej. Oprócz tego, w pardzie pojedzie m.in. „Ogórek” oraz popularna Gracówka – tramwaj z 1913 roku. Przejazd zabytkowych tramwajów i autobusów po ulicach miasta będą uzupełniać współczesne pojazdy, w tym najnowszy nabytek krakowskiego przewoźnika, czyli „Krakowiak” – najdłuższy w Polsce tramwaj, mierzący prawie 43 metry.

Paradę rozpoczną tramwaje, które punktualnie o godzinie 10.00 wyjadą z zajezdni tramwajowej Podgórze, przy ul. Brożka 3. Następnie ruszą autobusy i wspólnie wszystkie pojazdy przejadą ul. Wadowicką, Kalwaryjską, Krakowską, Stradomską, św. Gertrudy, Starowiślną i Dajwór, aby zakończyć przejazd na ul. Św. Wawrzyńca przed Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Do pojazdów biorących udział w paradzie będzie można wsiadać na zajezdni tramwajowej Podgórze przy ul. Brożka 3 (zajezdnia będzie otwarta od godz. 9.00) oraz na przystanku Plac Wolnica i Poczta Główna.

Po zakończeniu parady przy ul. św. Wawrzyńca jej uczestnicy, w tym najmłodsi będą mieli okazję zwiedzić najstarsze tramwaje i autobusy.