Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-02-18 13:29:19 przez system

Wielkanocne Dzieło Caritas 2016

Do parafii diecezji tarnowskiej w ramach Wielkanocnego Dzieła Caritas trafi 46,5 tys. baranków z cukru i prawie 33 tys. paschalików – wielkanocnych świec. Nabywając je możemy pomóc ludziom chorym.

Baranki i świece będą rozprowadzać członkowie Parafialnych Oddziałów Caritas we wszystkich kościołach naszej diecezji. Ofiara składana przy tej okazji wynosi co najmniej 5 zł. Połowa pieniędzy pozostanie w parafiach, a druga część zasili fundusz, z którego Caritas pomaga chorym z diecezji oraz przebywającym w placówkach w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Grybowie i Jadownikach Mokrych.

- Dzięki tej akcji nadal będziemy mogli pomagać chorym dzieciom i osobom starszym. Zgłaszają się do nas osoby, które proszą o wsparcie przy zakupie leków, sprzętu medycznego czy też o dofinansowanie zabiegów rehabilitacyjnych - mówi ks. Krzysztof Majerczak, zastępca dyrektora Caritas.

W roku 2015 r., z pozyskanych między innymi w ten sposób funduszy, tarnowska Caritas dofinansowała operacje dzieci i starszych oraz pomogła w zakupie różnych sprzętów medycznych na kwotę ponad 81 tys. zł.

- 614 razy udzielono pomocy w rehabilitacji i zakupie leków na kwotę ponad 350 tys. zł. Ponadto podpisano 75 porozumień na środki uzyskane z 1% na 465 tys. zł. również z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację - informuje ks. Krzysztof Majerczak.

O tym, że warto pomagać, Caritas chce także uczyć najmłodszych. W ramach Jałmużny Wielkopostnej przygotowano 35 tys. papierowych skarbonek.

- Akcja Jałmużny Wielkopostnej skierowana jest głównie do dzieci szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej. Ma ona przede wszystkim wymiar edukacyjny i formacyjny. Dzieci i młodzież w niej uczestniczące uczą się umiejętności dostrzegania potrzeb innych i dzielenia się tym, co posiadają z bardziej potrzebującymi. Rezygnując w okresie Wielkiego Postu z drobnych przyjemności, odkładają do skarbonek miłosierdzia zaoszczędzone pieniądze - dodaje zastępca dyrektora Caritas.

Katecheci rozdają uczniom skarbonki Caritas. Są one także dostępne w biurze Caritas przy ul Prostopadłej 9A (Dom dla Bezdomnych). Pieniądze ze skarbonek w całości pozostaną w parafiach i będą przeznaczone na pomoc potrzebującym.