Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-04-12 15:19:16 przez system

Wielki Smok znów pojawi się nad Krakowem

W środę 13 kwietnia nad Krakowem pojawi się niezwykły samolot. Ten sam, na pokładzie którego dokładnie 34 lata temu krakowscy lotnicy ze swoimi rodzinami uciekli w czasie komunizmu za granicę. Teraz odnowiony AN-2, eksponat Muzeum Lotnictwa Polskiego, w rocznicę tych wydarzeń, ponownie pojawi się nad niebem miasta.

To Fundacja Wiedeńczyk AN-2 wraz z Muzeum Lotnictwa Polskiego udowodniły, że eksponat historyczny wcale nie musi stać w muzealnej gablocie. Dzięki staraniom członków Fundacji, pracowników MLP i sympatyków lotnictwa udało się przeprowadzić kapitalny remont sławnego samolotu An-2, którym 1 kwietnia 1982 roku krakowscy lotnicy wraz z rodzinami uciekli za żelazną kurtynę. 13 kwietnia, w 34. rocznicę swojego powrotu z Wiednia odnowiony An-2 Wiedeńczyk w charakterystycznym, smoczym kamuflażu pojawi się znów nad Krakowem.

Będzie to pierwsza publiczna prezentacja samolotu w odnowionym malowaniu. Uroczystość będzie miała miejsce na pasie startowym przy Muzeum Lotnictwa Polskiego (al Jana Pawła II 39).

W ramach wydarzenia planowany jest przylot samolotu na płytę lotniska Muzeum około godziny 11.00. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych Wiedeńczyk wykona przelot nad miastem, by pokazać się w całej okazałości

AN-2 Wiedeńczyk to latający eksponat Muzeum Lotnictwa Polskiego. Samolot podczas służby w podkrakowskich Balicach podczas stanu wojennego, wiosną 1982 został wykorzystany przez lotników podczas ucieczki do stolicy Austrii.
Po powrocie do kraju (13 kwietnia 1982 r.) samolot zwany odtąd najpierw nieformalnie, a później również oficjalnie „Wiedeńczykiem” nadal wykonywał misje na rzecz wojska aż do wycofania ze służby latem 2012 roku i przekazania go do Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Obecnie dzięki staraniom Fundacji Wiedeńczyk samolot jest utrzymywany w stanie lotnym.
Na początku 2016 roku przeszedł kapitalny remont – wymianę płótna na skrzydłach, przegląd silnika i poszycia kadłuba oraz malowanie. Uzyskał też zezwolenia wymagane do wykonywania lotów (tak zwany resurs płatowca). Prace wykonała firma SC Aeroplan z podwrocławskich Mirosławic, a charakterystycznego smoka namalował autor projektu – Marek Radomski, pracownik Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Zapraszamy wszystkich miłośników lotnictwa do siedziby Muzeum przy ul. Jana Pawła II 39. Dojazd liniami tramwajowymi nr 4,5,9 i 52. W przypadku dojazdu samochodem kierować się objazdem przez ulice Spadochroniarzy lub Seniorów Lotnictwa (ulica Markowskiego jest zamknięta z powodu remontu).