Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-03-25 12:50:02 przez system

Wielkie święto małych czytelników

„Właśnie z rzeczywistości rodzi się najdziwniejsza baśń w świecie” – powiedział pisarz Hans Christian Andersen, w którego urodziny, 2 kwietnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W tym roku – salon Empik Bonarka w Krakowie – przedłuża świętowanie aż do 10 kwietnia, oferując najmłodszym czytelnikom bajkowe wydarzenia: magiczne warsztaty, zabawy z poezją Juliana Tuwima oraz wspólne czytania książek dla dzieci.

Podczas dwóch pierwszych weekendów kwietnia odbędzie się aż 9 unikatowych wydarzeń.

W sobotę, 2 kwietnia, o godzinie 10:30 obchody rozpoczną się wspólnym czytaniem legendarnej książki Astrid Lindgren „Pippi Ponczoszanka” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Oferta warsztatów trafi w gust nawet najbardziej wybrednych maluchów – od robienia lalki bez użycia igły, przez tworzenie stworków ze skarpetek, aż po papierowe kukiełki i kostiumy, symbolizujące bohaterów słynnych wierszy „Lokomotywa” i „Rzepka”, autorstwa Juliana Tuwima – wyobraźnia nie będzie mieć ograniczeń. Po stworzeniu pięknych scenografii - dzieci będą mogły wcielić się w role postaci i odegrać teatralną scenkę.

Doktor Joanna Stojer-Polańska, doktor nauk prawnych i kryminolog, odpowie na wszystkie pytania dzieci, które są ciekawe tego, jak pracuje kryminolog i co kryje jego srebrna, tajemnicza walizka. Podczas detektywistycznych warsztatów najmłodsi nauczą się również trudnej techniki plastycznej – linorytu. Słowami pisarki Justyny Bednarek opowiedziana zostanie natomiast historia niesamowitych, zaginionych skarpetek, które ruszyły w świat i zrobiły zawrotną karierę. Być może młodzi detektywi po warsztatach będą w stanie podążyć śladem ich zabawnej podróży.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Empiku Bednarka w Krakowie. Wstęp wolny. Szczegółowy plan i opisy wydarzeń są dostępne poniżej.

2 – 10 kwietnia
Empik Bonarka
Kraków, Kamieńskiego 11

Czytanie książki „Pippi Pończoszanka”
2 kwietnia, godz. 10:30-11:00
Kto nie zna Pippi, musi ją koniecznie poznać! Dobrą okazją do tego z pewnością będzie wspólne czytanie książki Astrid Lindgren „Pipi Pończoszanka” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia).

Warsztaty Pipi – lalka szmacianka
2 kwietnia, godz. 11:15-12:30
Podczas plastycznych warsztatów najmłodsi będą mogli przeżyć niezwykłe przygody Pippi i stworzyć jej lalkę bez użycia igły, ucząc się wiązać kokardki i supełki.

Czytanie książki „Tajemnica zwierząt”
3 kwietnia, godz. 10:30-11:00
Uważna obserwacja, dedukcja i sprytna pułapka, to narzędzia, które w swojej detektywistycznej pracy stosują Lasse i Maja. Zapraszamy na spotkanie z książką „Tajemnica zwierząt” (Wydawnictwo Zakamarki), wchodzącą w skład ulubionej przez dzieci serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”.

Warsztaty detektywistyczne
3 kwietnia, godz. 11:15-12:00
Jak pracuje kryminalistyk? Czy prowadzi obserwacje? Jakie zastawia pułapki i jak typuje przestępcę? Na te i inne pytania odpowie dr Joanna Stojer-Polańska, prawnik i kryminalistyk, która podczas warsztatów pokaże dzieciom, jakie tajemnice kryje jej tajemnicza srebrna walizka.

Detektywistyczne warsztaty plastyczne
3 kwietnia, godz. 12:15-13:00
W trakcie warsztatów dzieci poznają linoryt - technikę plastyczną, która polega na zostawianiu i odbijaniu śladów dłuta. Zbyt trudny do obróbki materiał, czyli linoleum zostanie zastąpiony… tajemnica!

Czytanie książki „Niesamowite przygody 10 skarpetek”
9 kwietnia, godz. 10:30-11:00
Co dzieje się ze skarpetkami, które straciły swoją parę? Podczas czytania „Niesamowitych przygód 10 skarpetek” (Poradnia K) Justyny Bednarek najmłodsi poznają historię zaginionych skarpetek, które ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody.

Warsztaty Skarpetkowe Stworki
9 kwietnia, godz.11:15-12:00
Co zrobić, kiedy mama wyciąga z pralki skarpetkę bez pary? Smoka albo motyla! Podczas warsztatów dzieci będą mogły własnoręcznie stworzyć ulubioną maskotkę.

Zabawy Z „Rzepką” Juliana Tuwima
10 kwietnia, godz.10:30-11:30
Wykorzystując wiersz „Rzepka” Juliana Tuwima dzieci stworzą maski i inne elementy kostiumów inspirowane bohaterami wiersza. Gotowe prace zostaną wykorzystane do odegrania „Rzepki” na empikowej scenie.

Warsztaty z „Lokomotywą” Juliana Tuwima
10 kwietnia, godz.12:00-13:00¬
W oparciu o „Lokomotywę” Juliana Tuwima dzieci przygotują papierowe kukiełki, symbolizujące bohaterów tej wspaniałej bajki. Pomalują też lokomotywę, a następnie wspólnie wystawią przedstawienie na jej temat.