Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-01-17 20:39:17 przez eb

Wielkie zmiany w Radzie Miasta Krakowa

10 stycznia podczas nadzwyczajnej sesji Rada Miasta Krakowa odwołała dotychczasowego przewodniczącego Rady, Dominika Jaśkowca (PO, KO). Na tej samej sesji odwołano również wiceprzewodniczącego, Sławomira Pietrzyka z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków.

Odwołania Jaśkowca było swoistym wymuszeniem realizacji umowy koalicyjnej pomiędzy KO a Przyjaznym Krakowem. W myśl tej umowy przewodniczący miał zrezygnować z funkcji w połowie kadencji (czerwiec 2021) i oddać stanowisko rademu z Przyjaznego Krakowa. Dominik Jaśkowiecz funkcji nie złożył, co dziś zaowocowało odwołaniem.

Co ciekawe, nadzwyczajna sesja została zwołana aby głosować nad odwołaniem Sławomira Pietrzyka, wiceprzewodniczącego. Jednak rani przegłosowali aby na taj sesji zająć się również sprawą przewodniczącego i jego niespełnionej obietnicy koalicyjnej.

Sławomir Pietrzyk został pozbawiony funkcji ponieważ poważnie obraził inną radną, Alicję Szczepańską z KO. Podczas spotkania z samorządowcami ze Lwowa i w obecności konsula Pietrzyk miał insynuować, że radna "płaci w naturze za usługi remontowe". Radny nie poczuwał się do winy, zaprzeczał aby takie słowa wyszły z jego ust. Jenak Komisja Dyscyplinarna potwierdziła słuszność zarzutów.

Nowym przewodniczący Rady Miasta wybrano związanego z partią Hołowni Rafała Komarewicz (klub Przyjazny Kraków).
Natomiast nowym wiceprzewodniczącym został Artur Buszek (Nowoczesna, klub KO).