Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-03-04 08:06:24 przez system

Wnętrze samochodu będzie jak nowe

Niestety wielu kierowców pielęgnację swojego samochodu ogranicza do karoserii. To jednak zdecydowanie zbyt mało, specjaliście twierdzą, że skórzane wnętrza samochodu potrzebuje konserwacji i czyszczenia raz na 3 miesiące. Jeśli chcemy, by nasz samochód był piękny nie tylko z zewnątrz, warto pamiętać o jego wnętrzu. Tylko wtedy będziemy cieszyć się przez wiele lat jego wyglądem.

Skóra, jak o nią zadbać?

O ile większość z nas potrafi zadbać o tapicerkę welurową, w przypadku skóry mamy więcej problemów. Przed doborem odpowiedniego sposobu pielęgnacji musimy jednak wiedzieć z jakiego rodzaju skóry wykonano nasze wnętrze. Większość producentów stosuje skóry gładkie, które charakteryzują się zamkniętymi porami. Ten materiał nie wchłania wody i jest farbowany powierzchniowo. Możemy jednak mieć wnętrze obite skórą anilinową. To bardzo delikatny materiał o porowatej strukturze chłonący wodę. W wielu samochodach możemy też spotkać się ze skórą ekologiczną wykonaną z tkaniny poliestrowej. Jak widać skórzane wnętrze nie jest dla każdego samochody tożsame. Pielęgnacja powinna być dostosowana zawsze pod rodzaj skóry użytego do obicia, inaczej może ulec uszkodzeniu.

### Pielęgnuj i zabezpieczaj

Skórzaną tapicerkę powinniśmy pielęgnować co 3 miesiące. Preparaty używane do czyszczenia i zabezpieczenia powinny być dopasowane do typu skóry i stopnia w jakim jest zużyta. Oczywiście im jaśniejsza tapicerka tym więcej zabrudzeń jest na niej widocznych. Niestety upływ lat nie wpływa też korzystanie na jaśniejsze kolory. Brak pielęgnacji sprawi, że skóra we wnętrzu naszego samochodu stanie się sucha i podatna na uszkodzenia. Nadal możemy w swoim otoczeniu spotkać kierowców, którzy nie stosują żadnych preparatów do pielęgnacji. Jest to ogromny błąd, bowiem skóra w takim wnętrzu z czasem stanie się mało estetyczna i twarda. Koszt środków do czyszczenia i impregnacji nie jest ogromy i waha się w granicach 60 zł. Najtańsze środki możemy zakupić już za ok. 20 zł. Jeśli jednak nasza tapicerka jest wyjątkowo zabrudzona musimy użyć specjalnych kosmetyków, których cena może oscylować nawet w granicach 110 zł. Pamiętajmy, że detergenty używane w gospodarstwie domowym to najgorszy wróg naszej tapicerki. Nie nadają się do tych delikatnych wnętrz. Pielęgnację powinniśmy rozpocząć od odkurzania wnętrza. Następnie należy umyć z użyciem odpowiednich środków tapicerkę. Dwa razy do roku należy też zabezpieczyć skórę z użyciem specjalnego wosku lub kremu.

### Udaj się do specjalisty

Jeśli nie potrafisz samodzielnie zadbać o wnętrze swojego samochodu możesz skorzystać z usług profesjonalisty. Specjaliści podczas takiego zabiegu usuną zabrudzenia i przywrócą naturalny koloryt naszej tapicerki. Na koniec skóra zostanie poddana impregnacji, która zabezpieczy ją przed uszkodzeniami. Koszt regeneracji zniszczonej i zabrudzonej skóry kosztuje od 250 zł wzwyż. Taki zabieg jest jednak wart swojej ceny bo efekty na prawdę ucieszą nasze oko. (źródło: <http://www.braciapietrzak.pl/>)