Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-02-17 15:17:34 przez system

Wyczyszczą pomniki… łupinami

Do końca czerwca potrwa remont pomnika Grunwaldzkiego, który znajduje się na placu Matejki w Krakowie. Jego koszt to ponad 150 tys. zł. Prace konserwatorskie, już w mniejszym zakresie, planowane są także w tym roku przy pomniku Adama Mickiewicza w Rynku Głównym, który wymaga oczyszczenia.

Pomnik Grunwaldzki nie był odnawiany od czasu powstania, czyli od 1976 roku, kiedy został postawiony ponownie na miejscu oryginału (1910 r.) zniszczonego przez Niemców. Remont jest konieczny, ponieważ na rzeźbach wykonanych z brązu, zalega gruba warstwa zanieczyszczeń, spod których przebija zielona patyna. Proces oczyszczania poprzedzony zostanie badaniami laboratoryjnymi i zgodnie ze wskazaniami specjalisty ds. konserwacji metalu – przy oczyszczaniu wykorzystane zostaną łuski orzechów arachidowych.

- Usunięcie szkodliwych nawarstwień z zastosowaniem spreparowanych i odłuszczonych łusek z orzechów arachidowych, sprowadzonych z USA, to już sprawdzona metoda, aby w trakcie prac zachować i uszlachetnić zieloną patynę pokrywającą figury. W ten sposób oczyszczony został np. pomnik Mikołaja Kopernika przy Uniwersytecie Jagiellońskim – powiedziała Beata Myśliwiec-Kwiecień z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Remont pomnika Grunwaldzkiego został zalecony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obiekt jest rozpoznawalny przez turystów i stoi w reprezentatywnym miejscu. Ponadto na całym pomniku obserwuje się dużą ilość drobnych uszkodzeń mechanicznych. Konieczne jest także mocniejsze przymocowanie tablic z herbami, aby zapobieć ich zniszczeniu czy oderwaniu. W ramach prac przewidziane jest także uzupełnienie ubytków spoin ołowianych, które scalają elementy pomnika. Obecnie wnika do nich woda opadowa, która zamarzając może powodować pęknięcia kamienia, a nawet rozsunięcie się ciosów. Oczyszczony zostanie także granit z podstawy monumentu.

Remont zakończy się przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.