Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-01-12 09:49:55 przez system

Wysokie wskaźniki religijności w diecezji tarnowskiej

W diecezji tarnowskiej 70,3 procent wiernych chodzi na niedzielną Mszę św., a 24,7 procent przyjmuje Komunię świętą – wynika z najnowszych statystyk. Wskaźniki praktyk religijnych opracowano na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które miało miejsce w niedzielę, 25 października 2015 r. W przypadku frekwencji i przyjmowania Komunii św., oba wskaźniki wzrosły o 0,4 procent.

- Cieszymy się, że tak dużo osób przychodzi do kościoła, że nie ma spadku, a nawet jest lekki wzrost. Przypuszczamy, że to jeden z owoców peregrynacji obrazu Jezu Ufam Tobie oraz relikwii św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny w parafiach diecezji, która trwała prawie dwa lata. Z rozmów z kapłanami wiem, że ludzie po wielu latach przystępowali do spowiedzi i mówili, że wzmocniła się ich wiara - mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W ciągu ostatnich kilku lat wskaźniki praktyk religijnych utrzymują się na stałym poziomie i wynoszą ok. 70 proc., jeżeli chodzi o udział w niedzielnej Mszy św.

- Pewnie nigdy nie będzie stuprocentowej frekwencji. Zawsze jest jednak nadzieja i szansa, aby przekonać tych, którzy są słabi w wierze, by chcieli uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii z potrzeby serca i przystępować do sakramentów. Duże nadzieje wiążemy z Rokiem Miłosierdzia. Różne inicjatywy w parafiach mogą ożywić wiarę - dodaje ks. Pietruszka.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego po raz drugi zwrócił się do księży proboszczów z prośbą o uwzględnienie szacunkowej liczby wiernych, którzy są zameldowani na terenie parafii, ale przebywają za granicą lub w innych miastach w Polsce. Takie osoby są wliczane jako parafianie, choć faktycznie ich nie ma. Poprzednio było to ponad 92 tys. parafian, a najnowsze dane wskazują, że ta liczna wynosi już 105 tysięcy 877 osób.

- Gdyby uwzględnić tę liczbę osób, która jest poza parafią, a która jest wliczana do wspólnoty wiernych i od której również liczy się procent osób, które przychodzą na Mszę i przystępują do Komunii św., to dane statystyczne jeszcze wzrosłyby - podkreśla ks. Zbigniew Pietruszka.

Najwięcej osób nadal uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie ujanowickim - 89,3 proc. Jest to już od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej. Wysokie wskaźniki są także w dekanacie Ropa - 85, 6 proc. i dekanacie Limanowa - 84,8 proc. Najwięcej wiernych przyjmuje Komunię św. w dekanatach ujanowickim i krynickim - wskaźniki wynoszą tam 35,2 proc, a także w dekanacie Zakliczyn 32,4 proc.

Wyższa frekwencja jest w dekanatach wiejskich, niż w miastach. W dekanatach tarnowskich frekwencja na mszach św. wynosi ok. 65 proc., a w sądeckich od ok. 66 proc. do 74 proc. Najniższe wskaźniki są w dekanatach Mielec - Południe i Pustków - Osiedle i wynoszą niecałe 60 proc.