Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-10-16 19:34:49 przez eb

Wzrasta zainteresowanie wymianą pieców w Metropolii Krakowskiej

W pierwszym półroczu 2021 r. w gminach Metropolii Krakowskiej wymieniono 587 kotłów. To zaledwie 2 proc. pieców przeznaczonych do likwidacji – wynika z monitoringu wymiany „kopciuchów” prowadzonego w ramach inicjatywy „600 dni dla czystego powietrza”.

Rośnie natomiast liczba wniosków o dotację do wymiany kotła. Łącznie złożono blisko 2,5 tys. wniosków, z czego połowę w ramach programu „Czyste powietrze”, a 1240 w ramach programów gminnych.

Zgodnie z uchwałą antysmogową, do 1 stycznia 2023 r. zlikwidować trzeba jeszcze 21,7 tys. pieców.

Do wejścia w życie uchwały dla województwa małopolskiego zostało 444 dni. Władze Krakowa, 14 gmin skupionych w Metropolii Krakowskiej oraz Polski Alarm Smogowy, prowadzą kampanię, której celem jest przyspieszenie tempa wymiany starych kotłów na terenie „krakowskiego obwarzanka”.

Najwięcej wniosków złożono w Skawinie (438), Wieliczce (421) i Liszkach (262).

Na działania wspierające wymianę kotłów i obsługę mieszkańców Miasto Kraków przeznaczyło 30 tys. zł dla każdej gminy z Metropolii Krakowskiej. Kwota ta może wesprzeć funkcjonowanie punktów obsługi beneficjenta, które zostały uruchomione już we wszystkich gminach Metropolii. Może też zostać wykorzystana na inne działania przyspieszające wymianę starych źródeł ciepła.