Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-08-14 15:13:31 przez system

XXII Krakowskie Miodobranie na Placu Wolnica

Pierwszy weekend września tradycyjnie już będzie w Krakowie słodki. Od 4 do 6 września czeka nas bowiem XXII Święto Pszczelarzy Krakowskich, czyli Krakowskie Miodobranie. Jak co roku Plac Wolnica zamieni się w pszczeli raj.

Krakowianie będą mogli zaopatrzyć się w cenne słodkie zapasy na jesień i zimę. A warto zrobić to już teraz, kiedy oferta większości pasiek jest jeszcze szeroka.

Od piątku do niedzieli w godzinach 9:00-19:00 blisko dwudziestu pszczelarzy z okręgu krakowskiego będzie prezentować swoje tegoroczne zbiory. Nie zabraknie miodu spadziowego, gryczanego, akacjowego, rzepakowego czy wielokwiatowego, ale pojawią się również mniej znane gatunki miodów, takie jak nawłociowy, wrzosowy czy malinowy. Poza miodami będzie również można nabyć inne drogocenne produkty pszczele, jak m.in. pyłek kwiatowy czy pierzga.

Krakowskie Miodobranie, to jednak nie tylko okazja do zrobienia zdrowych zapasów na zimę. To przede wszystkim szansa na szerokie rozpropagowanie wiedzy dotyczącej pszczelarstwa i pszczół oraz uświadamianie Krakowian w temacie dobroczynnych dla zdrowia właściwościach produktów pszczelich. Podczas Miodobrania odbędą się liczne wykłady poruszające tę tematykę, a zgromadzeni na Placu pszczelarze również z przyjemnością wprowadzą wszystkich chętnych w tajniki swojej profesji. Należy pamiętać, że każdy z nas może przyczynić się do polepszenia dobrobytu pszczół - choćby poprzez zasadzenie w ogródku czy na balkonie roślin miododajnych. Tak niewiele, a jak wiele może zmienić w sytuacji spadku populacji tych pożytecznych owadów.

Jak co roku stoiskom i wykładom pszczelarskim będą towarzyszyły atrakcje dla najmłodszych oraz występy artystyczne. Jedno jest pewne: w pierwszy weekend września należy obowiązkowo odwiedzić Plac Wolnica!