Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-08-18 20:35:07 przez eb

Z Lemem przez pokolenia

Z okazji 100. urodzin Stanisława Lema Krakowskie Forum Kultury przygotowuje szereg wydarzeń, których wspólnym mianownikiem będzie postać i dzieła polskiego pisarza.

Twórczość Stanisława Lema niezmiennie inspiruje wiele wydarzeń kulturalnych, a jej oryginalność powoduje, że wielbicieli jego książek wciąż przybywa. Dlatego w Roku Stanisława Lema Krakowskie Forum Kultury organizuje wielozadaniowy projekt promujący twórczość tego pisarza. Wydarzenie będzie miało wymiar międzypokoleniowy, z elementami dla dzieci i dorosłych. W programie przewidziane są spotkania, warsztaty literackie, wystawy oraz koncerty, a także publikacje oraz konkurs plastyczny. Wspólnym mianownikiem wszystkich działań będzie postać i twórczość Stanisława Lema.

W ramach projektu zostaną zorganizowane:
Konkurs plastyczny Wszystkie roboty Lema i wystawa pokonkursowa
Warsztaty dla dzieci Bajki robotów
Wystawa fotografii Danuty Węgiel Lem na Klinach
Koncert Supernova – Gwiezdne opowieści
Spotkania literackie
Wydanie e-booka Roboty Pana Stasia Marty Półtorak.
Projekt otworzy konkurs plastyczny Wszystkie roboty Lema skierowany do dzieci, młodzieży, dorosłych i rodzin. Każdy z uczestników będzie mógł stworzyć swojego własnego robota, korzystając z dowolnych technik plastycznych oraz graficznych. Efekty pracy uczestników prezentowane będą na wystawie pokonkursowej w październiku.

We wrześniu dzieci będą mogły wziąć udział w cyklu warsztatów wyobraźni pn. Bajki robotów prowadzonych przez Martę Półtorak. Uczniowie klas 3-6 szkoły podstawowej zapoznają się z treścią wybranej bajki Stanisława Lema i na tej podstawie wykonają figurki z materiałów plastycznych, które posłużą jako lalki do teatru cieni. Celem warsztatów będzie rozbudzenie wyobraźni dziecięcej poprzez własne zilustrowanie tekstu.

Kolejnym wydarzeniem w ramach projektu będzie wystawa fotografii Danuty Węgiel Lem na Klinach. Zdjęcia będą prezentować popołudnie spędzone z małżeństwem Lemów na zewnątrz ich domu w Krakowie. Wystawa zostanie uzupełniona o kilka czarno-białych portretów z pracowni pisarza.

Nie zabraknie też muzyki. We wrześniu w Altanie na Plantach zostanie zorganizowany koncert na głos, elektronikę i wybrane teksty Stanisława Lema pt. Supernova – Gwiezdne opowieści.

W październiku w ramach projektu Z Lemem przez pokolenia będzie można również uczestniczyć w spotkaniach literackich prowadzonych przez Martę Półtorak. Sama prowadząca przygotowuje też książkę dla dzieci pt. Roboty Pana Stasia, która zostanie opublikowana w formie e-booka.