Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-04-18 16:00:39 przez system

Z samopałem na policjantów

Kara pozbawienia wolności do lat 10 grozi 63-letniemu mężczyźnie, który posiadał bez zezwolenia broń palną i używając jej dopuścił się czynnej napaści na interweniujących policjantów. Został na czas obezwładniony.

Tuż po południu 17 kwietnia mieszkaniec Krzczonowa (wioska w gminie Tokarnia, powiat myślenicki) zawiadomił dyżurnego myślenickiej policji o tym, że znany mu mężczyzna z tej miejscowości miał oddać na swojej posesji strzał z przedmiotu przypominającego broń. Policjanci ze stanowiska kierowania niezwłocznie skierowali na miejsce najbliższy patrol. Funkcjonariuszom ruchu drogowego dojazd do domu typowanego sprawcy zajął 12 minut. Policjanci zapukali do drzwi, a mężczyzna, który im otworzył zaprzeczył, aby posiadał jakąkolwiek broń, jednak po chwili sięgnął za framugę drzwi, wyciągając stamtąd przedmiot przypominający broń palną długą, po czym jego lufę skierował w kierunku interweniujących funkcjonariuszy, trzymając palec w okolicy mechanizmu spustowego.

Widząc to, mundurowi natychmiast obezwładnili mężczyznę, nie odnosząc przy tym uszczerbku na zdrowiu. Odebrali mu samopał, znajdując przy mężczyźnie kilka sztuk amunicji myśliwskiej. 63-latek został zatrzymany. Był nietrzeźwy – miał około 2,5 promila alkoholu w organizmie. Do akcji wkrótce włączyli się policjanci ogniwa kryminalnego, którzy podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych, zajmowanych przez zatrzymanego, odnaleźli także broń pneumatyczną i śrut. Podejrzewany o napaść i nielegalne posiadanie broni trafił do policyjnych pomieszczeń dla zatrzymywanych.

Mężczyzna jest przesłuchiwany. Był już notowany w policyjnych kartotekach. Wiadomo już, że zatrzymany nie ma zezwolenia na posiadanie broni palnej lub amunicji. Wstępne oględziny wskazują na to, że samopał był zdolny do wystrzelenia pocisku i był bronią w myśl ustawy. Samopał oraz karabinek pneumatyczny będą badane przez biegłych („wiatrówka” zostanie zbadana także pod kątem ewentualnych przeróbek).

Przez policjantów badany jest także wątek celowania z tego samopału przez tegoż mężczyznę do innej osoby i wypowiadania przy tym gróźb karalnych lub słów obraźliwych.