Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-08-17 14:42:30 przez system

Z Tarnowa na Jasną Górę w dziewięć dni

Spod katedry w środę 17 sierpnia wyruszyła 34. Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Pątnicy mają do pokonania ok. 230 kilometrów. Na Jasną Górę dotrą po dziewięciu dniach wędrówki 25 sierpnia. Szacowana liczba uczestników to ok. 7 tys. osób.

Pielgrzymkę rozpoczęła tradycyjnie msza św., którą odprawił biskup tarnowski Andrzej Jeż na placu pod Bazyliką Katedralną o godz. 6.30. Biskup podkreślał m.in., że Boże miłosierdzie pozwoli pątnikom pokonać zmęczenie na szlaku.

Pielgrzymów licznie żegnali mieszkańcy, którzy zgromadzili się przy trasie przemarszu pielgrzymki. Pątnicy podzieleni na 26 grup wędrowali na początku jednym szlakiem, przemierzając ulice: Krakowską, Mościckiego, Kwiatkowskiego, Witosa, by następnie rozdzielić się w Ostrowie. Stamtąd część z nich wyruszyła do Szczepanowa przez Bogumiłowice, Łętowice, Biadoliny, Bielczę i Wokowice, pozostali do Zabawy przez Wierzchosławice, Niwkę i Radłów. Pierwszy dzień stanowi zaledwie rozgrzewkę, gdyż pielgrzymi mają do pokonania odpowiednio ponad 28 i 23 km. Drugiego dnia będzie to już ok. 32 i 35 km.

Dokładna liczba pielgrzymów, którzy postanowili wziąć udział w modlitewnej wędrówce, nie jest jeszcze znana. – Szacujemy, że w pielgrzymce uczestniczy porównywalna liczba osób co w zeszłym roku, czyli siedem tysięcy – relacjonuje Maria Augustyn z sekretariatu PPT. Do tarnowskiej grupy często dołączają pielgrzymi już na szlaku. – Chętnych jest sporo, ale niestety niektórzy nie mają urlopu, dlatego zgłaszają się nawet piątego dnia trwania naszego pielgrzymowania – dodaje Maria Augustyn.