Kategoria: Region
Opublikowano: 2018-03-19 20:40:25 przez system

Zaleją nas Ukraińcy

Coraz bardziej zaczynamy odczuwać skutki nieudolnej polityki rządów z ostatnich lat. Najpierw, jeszcze w latach ’90, pod wpływem silnej i nachalnej propagandy, przekonano niezorientowanych Polaków do głosowania za wstąpieniem do Unii Europejskiej i uzależnieniu nas od polityki unijnych komunistów. Później na skutek załamania gospodarczego wypchnięto szacunkowo 2 mln bezrobotnych Polaków do pracy poza granicami kraju. Obecnie, gdy zaczyna brakować rąk do pracy, serwuje się nam import imigrantów ze wschodu.

Jak informuje PAP według prognoz Narodowego Banku Polskiego do końca 2020 r. liczba Ukraińców pracujących w naszym kraju będzie się zwiększać o 200-300 tys. rocznie.

Obecnie w Polsce pracuje około miliona obywateli Ukrainy. Jak wskazuje Jacek Kotłowski, wicedyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP, najszybciej przybywało ich na polskim rynku pracy w 2017 i 2016 r. Wedle prognoz NBP, teraz ten wzrost ma być wolniejszy, ale ciągle duży: o 200-300 tys. rocznie, do końca 2020 r. Przedstawiciele banku zastrzegli, że istnieje wiele czynników, które mogą sprawić, że ta prognoza nie będzie odpowiadać rzeczywistości. To m.in. polityka wizowa krajów Unii Europejskiej oraz sytuacja na Ukrainie.

Dla Ukraińców myślących o wyjeździe za granicę do pracy Polska wciąż jest kierunkiem, który wybierają najczęściej.

Źródło: NBP, kurier.pap.pl

pw