Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-06-01 20:48:56 przez eb

Zalipie: rozstrzygnięcie konkursu "Malowana Chata"

9 czerwca 2022 r., o godz. 15:00, w Domu Malarek w Zalipiu, rozpocznie się finał 59. Konkursu Malowana Chata, organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Zalipiańskich Malarek.

Konkurs „Malowana Chata” (59 edycja) jest najdłużej trwającym konkursem na sztukę ludową w Polsce. Cykliczność konkursu ma fundamentalne znaczenie dla ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego regionu, budowania więzi kulturowej oraz edukacji regionalnej kształtującej tożsamość człowieka związanego ze swoją ziemią i kulturą.

Po raz pierwszy konkurs zorganizowany został w 1948 r., a od 1976 r. organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Najważniejszym
i widocznym efektem konkursu jest zatrzymanie procesu zanikania unikatowej twórczości ludowej, a także jej rozkwit oraz bezpośredni przekaz tradycyjnej wiedzy i umiejętności. Rywalizujący ze sobą twórcy dążą do odkrywania coraz to innych motywów zdobniczych, doskonalenia swojej techniki oraz starają się wprowadzać nowe formy plastyczne. Zadaniem konkursu jest także dokumentacja i archiwizacja zjawisk kultury tradycyjnej oraz zwrócenie uwagi na przemiany zachodzące w ludowej twórczości.

Wydarzeniem poprzedzającym konkurs będzie wystawa „ Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, poświęcona wybitnym nestorkom tradycyjnego zdobnictwa domów na Powiślu Dąbrowskim, które swoimi działaniami przyczyniły się do podtrzymania i rozpropagowania tej unikatowej sztuki. Wernisaż wystawy 10 czerwca 2022 r., o godz. 18:00.