Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-10-25 23:11:42 przez system

Zaśpiewają na Cmentarzu Rakowickim

1 listopada 2017, o godz. 19.00 Biblioteka Polskiej Piosenki przy współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie organizuje koncert „Memento Vitae”, który odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim i w swej wymowie ma być apoteozą życia w obliczu śmierci.

Jak podkreślają organizatorzy: Chcemy tym samym przypomnieć i zaznaczyć różnice pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter Dnia Wszystkich Świętych.
Do udziału w koncercie zaproszeni zostali wyjątkowi artyści: w rolę narratora wcieli się Waldemar Domański, śpiewać będą Grażyna Łobaszewska, Karolina Leszko, Mirosław Czyżykiewicz i Marcin Jajkiewicz, a towarzyszyć im będzie dziewięcioosobowy zespół instrumentalny w składzie:

Bartłomiej Szułakiewicz – instrumenty klawiszowe
Mateusz Gurgul – akordeon
Maciej Salus – gitary
Paweł Kluba – gitara basowa
Michał Peiker – perkusja
FUSION STRINGS – kwartet smyczkowy w składzie:
Paweł Futyma – skrzypce
Bartek Staniak– skrzypce
Paweł Rychlik – altówka
Karolina Chłostowska – wiolonczela

Repertuar koncertu/spektaklu stanowią polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do szeroko pojętej refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatać się będą z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia.
Pomysł, kierownictwo artystyczne, scenariusz – Waldemar Domański
Aranżacje, kierownictwo muzyczne – Bartłomiej Szułakiewicz
Scenografia, reżyseria – Wojciech Dawid Terechowicz

ORGANIZATOR – Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki

WSPÓŁORGANIZATOR – Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie

Więcej: www.MementoVitae.pl oraz www.BibliotekaPiosenki.pl

SPOT: <https://www.youtube.com/watch?v=WJQVLt4Pp9k&feature=youtu.be>

Waldemar Domański o genezie koncertu bez bisów i oklasków:

(…) 1 listopada to jedno z najradośniejszych świąt kościelnych!!! Jednak mało kto o tym pamięta. W poprzednim systemie politycznym starano się nadać świętu świecki charakter. Po wielu latach wykoślawiania tradycji, nazywania Wszystkich Świętych Świętem Zmarłych w sąsiedztwie Zaduszek uzyskaliśmy efekt połączenia 1 i 2 listopada w jedno. Obecnie rzadko kto dostrzega ich różnice i znaczenie.

Wszechobecna komercja i kwitnący biznes przycmentarny dopełnia i utrwala błędy z przeszłości.

Za murami cmentarnymi dymią jadłodajnie z bigosami i gulaszem, a w ofercie handlowej pojawił się znicz w kształcie dyni…

Realizacja tego projektu planowana była od wielu lat, jednak dopiero w 2015 roku pojawiły się realne możliwości zorganizowania wydarzenia. Przez lata dyrektor Domański upewniał się, czy koncert poświęcony życiu na cmentarzu nie będzie bluźnierstwem lub artystycznym dziwadłem. Skonsultował to z wieloma duchownymi i ostatecznie zachęcony przez nich w 2015 roku zorganizował pierwszy tego rodzaju koncert w Polsce. W krakowskich kościołach rozdawano zaproszenia, na ekranach miejskich autobusów pojawiła się reklama. Koncert transmitowała TVP Kraków.

Przesłanie Memento Vitae zostało doskonale odczytane przez odbiorców. Koncert okazał się dużym sukcesem. Zeszłoroczna edycja „Memento Vitae” trafiła na ekrany telewizyjne w całej Polsce.