Kategoria: Region
Opublikowano: 2018-10-09 20:21:04 przez system

Zbliża się 100-lecie AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie w roku 2019 obchodzić będzie 100-lecie otwarcia uczelni. Jubileusz rozpoczął się jednak już 4 października uroczystą Inauguracją 100. Roku Akademickiego.

Zainaugurowany tego dnia w murach AGH w Krakowie rok akademicki jest setnym rokiem aktywnej działalności jednego z największych uniwersytetów technicznych w Polsce.

Wybrane fakty dotyczące działalności Akademii:

    dawniej

dziś

100 lat temu Akademię tworzyło 80 studentów i kilkunastu profesorów.

Dzisiejsza społeczność AGH to 30 tys. studentów, 4200 pracowników,
w tym 2000 nauczycieli akademickich.

W ostatnim przed wybuchem wojny roku akademickim, Akademia liczyła 99 pracowników naukowych. W tym czasie w AG studiowały 604 osoby.

W nadchodzącym roku akademickim w AGH na I roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia studiować będzie blisko 6 tysięcy studentów na 62 kierunkach na 16 wydziałach.

W roku 1921 dopuszczono do studiów w Akademii pierwszą kobietę, w charakterze wolnej słuchaczki. Od 1 października 1922 roku ustalono, że na I roku może studiować łącznie osiem kobiet.

Aktualnie w AGH studiuje ponad 9000 kobiet. To niemal 35% społeczności studenckiej.

 Pierwsi absolwenci opuścili mury uczelni w 1923 roku. Było to dziesięć osób.

Od początku działalności uczelni jej mury opuściło 200 tysięcy absolwentów.

 Pierwsze koło naukowe w AG zostało zawiązane 11 listopada 1927 roku pod nazwą Koło Naukowe Metalurgów.

Na co dzień studenci zrzeszeni są w ponad 130 kołach naukowych.

 W 1952 roku powołano pierwsze sekcje w Kole Sportowym AZS AGH. Były to koszykówka, siatkówka, piłka nożna oraz boks.

Swoje pasje sportowe mogą realizować trenując w 30 różnych sekcjach sportowych Akademickiego Związku Sportowego AGH Kraków.

W pierwszych latach działalności Akademii sytuacja mieszkaniowa studentów była bardzo trudna. Kilku żaków Akademii Górniczej zamieszkało samowolnie w baszcie Złodziejskiej na Wawelu, co spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem dyrekcji Wawelu.

Integralną częścią uczelni jest największe w Polsce Miasteczko Studenckie, które oferuje studentom blisko 8000 miejsc w 20 domach studenckich.

W 1923 roku położono kamień węgielny pod budowę przyszłego gmachu głównego. Siedziba Akademii przy al. A. Mickiewicza 30 była największą inwestycją naukową międzywojennego Krakowa.

Dzisiejszy kampus AGH zajmuje powierzchnię 38 ha. Wszystkie wydziały, organizacje studenckie, Miasteczko Studenckie AGH wraz z klubami oraz bazą sportową położne są w jednej dzielnicy, tworząc zwarty kompleks.

Akademia od początku swojej dzielności kształciła kadry inżynierskie dla rozwijającej się gospodarki, przede wszystkim w dziedzinie górnictwa i hutnictwa.

Obok dyscyplin przemysłu ciężkiego rozwinęły się na przestrzeni lat także badania z zakresu m.in. inżynierii materiałowej, inżynierii środowiska, zarządzania, fizyki, elektrotechniki, elektroniki czy energetyki. Skok cywilizacyjny spowodował, że dominującymi obecnie dyscyplinami są nauki związane z branżą IT – informatyką, telekomunikacją, automatyką i robotyką, mechatroniką, inżynierią akustyczną, inżynierią biomedyczną czy nanotechnologią.