Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-05-08 15:21:22 przez system

Zgłosił fikcyjną kradzież, aby uzyskać odszkodowanie

Grozi mu teraz do 5 lat pozbawienia wolności

Wytężona praca operacyjna brzeskich kryminalnych oraz drobiazgowe czynności dochodzeniowo – śledcze policjantów z Komisariatu Policji w Czchowie doprowadziły do wykrycia usiłowania tzw. oszustwa ubezpieczeniowego.

Na początku kwietnia mieszkaniec gminy Czchów zgłosił kradzież samochodu osobowego marki mazda. Zgłaszający w zawiadomieniu o przestępstwie stwierdził, iż kradzież zaistniała w godzinach nocnych, z parkingu przed lokalem rozrywkowym. Wartość skradzionego pojazdu oszacowano na blisko 24 tysiące złotych.

Funkcjonariusze, którzy zajęli się sprawą zgłoszonej kradzieży, prowadzili swe czynności wielowątkowo. Jedna z rozpatrywanych wersji zdarzeń potwierdziła się: policjanci ustalili, że do kradzieży nie doszło, a właściciel samochodu zgłosił fikcyjne przestępstwo, licząc na sowite odszkodowanie. Policjanci odkryli miejsce przechowywania Mazdy – garaż na jednej z posesji w Katowicach.

Zebrane materiały dały podstawy do postawienia mężczyźnie zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 13§1 w związku z art. 286§1 kodeksu karnego. Przestępstwo usiłowania oszustwa, bo o takim tu mowa, zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.