Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-08-31 16:49:08 przez system

Zlikwidowany szlak przemytu Khat-u z Afryki do Polski

Dwaj mieszkańcy Krakowa, 27-letni Krystian S. oraz 38-letni Waldemar G. usłyszeli zarzuty wprowadzenia na teren obszaru UE znacznych ilości środków odurzających. Dzięki skutecznej pracy operacyjnej policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji udało się zgromadzić materiały, z których wynika, że mężczyźni mogli przemycić na teren Polski nawet 62 kilogramy Khat-u, narkotyku pochodzącego z Afryki.

Funkcjonariusze krakowskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Urzędu Celnego I w Warszawie zatrzymali na terenie Krakowa trzy osoby, które były podejrzewane o przemyt znacznych ilości narkotyków.

Policjanci wraz z celnikami ujawnili i zabezpieczyli 12 paczek, zawierających 47 kilogramów suszu Khat-u, narkotyku pochodzącego z Afryki. W toku dalszych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli kolejne 4 paczki o łącznej wadze 15 kilogramów, które także zawierały susz. Substancja została przekazana do badań. Jeśli się okaże, że w paczkach także znajduje się KHAT, będzie to rekordowy przemyt tej substancji do Polski.

27-letni Krystian S. oraz 38-letni Waldemar G. usłyszeli zarzuty wprowadzenia na teren UE znacznych ilości środków odurzających. Decyzją sądu Waldemar G. trafił do aresztu, natomiast wobec Krystiana S. prokurator zastosował dozór policyjny. Trzecia zatrzymana osoba, kobieta, została zwolniona i przesłuchana w charakterze świadka.

Oficjalnie w paczkach miała się znajdować zielona herbata. Paczki nadawane były z Etiopii.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Kraków Śródmieście – Zachód.