Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-05-16 19:05:47 przez system

Zlot Młodych Programistów w Tarnowie

Już po raz drugi uczniowie ze szkół podstawowych z woj. małopolskiego spotykają się w Tarnowie, aby wziąć udział w Zlocie Młodych Programistów. Czekają na nich m.in. warsztaty z robotyki i programowania mobilnego. Zlot, odbywający się w ramach projektu „ProgramujeMY tarnowski”, organizowany jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Blisko 1000 uczniów klas I-III ze szkół podstawowych w woj. małopolskim bierze udział w Zlocie Młodych Programistów, który odbywa się w dniach 13 – 17 maja br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. To uczestnicy projektu „ProgramujeMY tarnowski” realizowanego w trzynastu gminach województwa małopolskiego: Dąbrowa Tarnowska, Szczurowa, Żabno, Olesno, Skrzyszów, Rzepiennik Strzyżewski, Ryglice, Dębno, Gnojnik, Iwkowa, Wierzchosławice, Ciężkowice oraz Zakliczyn.

Podczas zlotu uczniowie mają okazję wykazać się umiejętnościami, jakie zdobyli w trakcie 14 dwugodzinnych zajęć z programowania, realizowanych w szkołach przez swoich wychowawców. W ramach warsztatów z robotyki, prowadzonych z wykorzystaniem klocków LEGO Education oraz komputerów z dedykowanym programem, uczniowie programowali i ożywiali zbudowane przez siebie roboty. Następnie, wyposażeni w tablety ze specjalistycznym oprogramowaniem, stanęli przed wyzwaniem zaprogramowania mobilnych robotów edukacyjnych najnowszej generacji – dronów, robotów Dash i Dot, Ozobotów oraz Edisonów.

Swoją przygodę z nauką programowania uczniowie rozpoczęli w październiku 2018 roku w ramach projektu „ProgramujeMy tarnowski”, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Celem projektu jest nabycie nowych umiejętności w obszarze nauki programowania przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych, w tym zwłaszcza nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego. W projekcie, realizowanym od maja 2018 roku, bierze udział 196 nauczycieli oraz blisko 2000 uczniów klas I-III z 59 publicznych szkół podstawowych z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich woj. małopolskiego. W ramach projektu do szkół z woj. małopolskiego trafiło ponad 400 zestawów klocków LEGO do nauki programowania i blisko 200 tabletów ze specjalistycznym oprogramowaniem na potrzeby nauczycieli. Z ich pomocą uczniowie, pod okiem swoich wychowawców poznają zasady programowania oraz budowania i ożywiania robotów. Przez cały okres trwania projektu oraz przez 6 miesięcy po jego zakończeniu nauczyciele mogą korzystać ze wsparcia metodycznego trenerów, służących im pomocą i radą we wszystkich zagadnieniach związanych z projektem.

Projekt jest realizowany na obszarze NUTS-3 podregion tarnowski i uczestniczy w nim 13 gmin: Dąbrowa Tarnowska, Szczurowa, Żabno, Olesno, Skrzyszów, Rzepiennik Strzyżewski, Ryglice, Dębno, Gnojnik, Iwkowa, Wierzchosławice, Cięzkowice oraz Zakliczyn. Łączna wartość projektu to 1.789.593 złotych.