Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-12-21 21:10:50 przez system

Zobacz Żywą Szopkę u Franciszkanów

Każdy, kto spędza Święta Bożego Narodzenia w Krakowie, z pewnością nie wyobraża ich sobie bez Żywej Szopki, przygotowywanej przez braci franciszkanów. Tak samo będzie w tym roku – od 24 do 26 grudnia (czwartek – sobota) zapraszamy na ul. Franciszkańską 4, by zobaczyć Maryję i Józefa z małym Jezusem, pastuszków i żywe zwierzęta: lamy, osiołka, kucyka, owce i kozy.

W wigilijny wieczór o godz. 22:00 rozpoczną się Jasełka, przygotowane przez braci franciszkanów. O godz. 22:30 ks. kard. Stanisław Dziwisz złoży wszystkim życzenia, po których będzie się można podzielić opłatkiem i wspólnie pokolędować. O godz. 24:00 rozpocznie się Pasterka w Bazylice oo. Franciszkanów.

W Boże Narodzenie o godz. 14:00 rozpocznie się spotkanie przy Szopce; o przeżywaniu tajemnicy Bożego Narodzenia opowie ks. bp Grzegorz Ryś. O godz. 14.30 uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu z Poskwitowa przedstawią Jasełka, a następnie bracia franciszkanie będą śpiewać kolędy i prezentować Jasełka. O godz. 17.30 do wspólnego kolędowania zaprasza Folk Góralska Hora.

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia o godz. 14.30 będzie można obejrzeć Jasełka w wykonaniu Niezależnego Domostwa San Damiano z Chęcin. O godz. 17.00 Jasełka zaprezentują bracia Franciszkanie. Do wspólnego kolędowania będą zapraszać Maria Krawczyk i Małe Ważne Sprawy z Krakowa i Grupa Uwielbienia z Warszawy.

Tradycja franciszkańskiej Żywej Szopki bierze swój początek we włoskiej miejscowości Greccio, gdzie w 1223 roku św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę nocy narodzenia Jezusa. Poprosił papieża o pozwolenie na zorganizowanie żywej szopki – i zgodę otrzymał. Przygotował więc żłób, przyniósł siano i przyprowadził woła i osła. Krakowscy Franciszkanie, chcąc naśladować przykład założyciela swojego zakonu, postanowili przeszczepić jego pomysł z Włoch do Polski i z powodzeniem realizują go od ponad 20 lat. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie: www.szopka.franciszkanska4.pl.