Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-12-24 10:29:27 przez system

Żywa szopka w krakowskim Betlejem

Trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia w Krakowie bez tradycyjnej żywej szopki. W Wigilię, już po raz 20. plac przy Franciszkańskiej 4 zamieni się w krakowskie Betlejem.

Bracia franciszkanie zapraszają krakowian oraz gości spoza Krakowa do wspólnego radosnego świętowania – w Wigilię od godz. 22.00 do 23.45 oraz w pierwszy i drugi dzień Świąt od godz. 14.00 do 19.00. Żywa szopka to inscenizacja narodzenia Jezusa, w której biorą udział zarówno aktorzy odgrywający rolę Świętej Rodziny, jak i zwierzęta, udostępnione na ten czas przez krakowski Ogród Zoologiczny i Uniwersytet Rolniczy. Prócz tradycyjnych owiec, będą też kozy, lamy i osiołki. Wigilijny wieczór rozpocznie się wspólnym kolędowaniem i jasełkami w wykonaniu braci franciszkanów. Będzie to też okazja do złożenia życzeń i przełamania się opłatkiem z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem. O północy w bazylice św. Franciszka zostanie odprawiona uroczysta Pasterka.

25 grudnia będzie można zobaczyć jasełka w wykonaniu karmelitańskiego Duszpasterstwa Rodzin i Ministrantów „DRiM” oraz pokolędować z krakowskim chórem młodzieżowym „Płomień”. Pod wieczór, o 18.30 odbędzie się koncert zespołu Skaldowie.

26 grudnia na wyprawę w daleki świat Ameryki Łacińskiej zabierze krakowian hiszpańskojęzyczny zespół muzyczny, który oprócz kolęd, przybliży również tamtejsze zwyczaje. Tradycyjne polskie kolędy wykona góralski zespół Majeranki. Później zaplanowano jasełka w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Poskwitowie oraz członków Ośrodka „San Damiano” z Chęcin. Na zakończenie zaśpiewa i zagra Twoje Niebo – soliści, czterogłosowy chór, sekcja instrumentalna.

Odwiedzający żywą szopkę będą mogli ogrzać się przy gorącej kawie i herbacie oraz ciastkach sponsorowanych przez krakowskich cukierników – to w auli bł. Jakuba Strzemię. Dla największych zmarzluchów harcerze rozpalą ognisko. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursach i zabawach oraz zobaczyć szopkę „od środka”.

Tradycja franciszkańskiej żywej szopki narodziła się we włoskiej miejscowości Greccio, gdzie w 1223 r. św. Franciszek postanowił przybliżyć ludziom Boga, który w ubóstwie rozpoczął wielkie dzieło odnowy świata. Franciszkanie przenieśli tę tradycję do Polski w 1992 r.

Program Żywej Szopki

24 grudnia, Wigilia Bożego Narodzenia
22.30 – Życzenia świąteczne – ks. kard. Stanisław Dziwisz
Kolędowanie – bracia franciszkanie
24.00 – Pasterka w Bazylice św. Franciszka z Asyżu

25 grudnia, Boże Narodzenie
14.00 – Rozpoczęcie spotkania
14.30 – Jasełka – Uczniowie Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu (Poskwitów)
15.30 – Kolędowanie – Kapela góralska „Janosiki”
16.30 – wizyta o. Mariana Gołąba – prowincjała krakowskiej prowincji franciszkanów
17.00 – Kolędowanie – Zespół „Pragnienie” (Głogówek)
18.00 – Kolędowanie – Zespół „Matula” (Kraków)

26 grudnia, drugi dzień świąt Bożego Narodzenia
14.00 – Kolędowanie – bracia franciszkanie
15.00 – Jasełka – Niezależne Domostwo „San Damiano” (Chęciny)
16.00 – Kolędowanie – Zespół „Skała” (Kraków)
18.00 – Kolędowanie – Zespół „NaNowo” (Warszawa)