Kategoria: Sport
Opublikowano: 2015-08-10 19:18:46 przez system

VII Piknik Dojrzałego Lata „Ze smakiem na rowerze”

W Lokalnej Informacji Turystycznej „Frankówka Mała” w Cichawce odbył się Piknik Dojrzałego Lata „Ze smakiem na rowerze”. Temat został tak dobrany, aby pokazać, to co jest najlepszego, czyli tereny do uprawiania turystyki rowerowej oraz kulinarne tradycje, sięgające XVII wieku.

Piknik Dojrzałego Lata to cykliczna tematyczna impreza rodzinna, podczas której odbywają się warsztaty, zajęcia, pokazy związane z dziedzictwem kulturowym, historycznym i regionalnym. Impreza kierowana jest do turystów, letników, a także do społeczności lokalnej, która zresztą niejednokrotnie włącza się aktywnie w jej organizację. W poprzednich latach odbyły się: Sportowy, Country, Rycerski, Kreatywny, ETNO, Historyczny Piknik Dojrzałego Lata. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większą popularnością.

W tym roku temat był sportowo-kulinarny, dlatego imprezą towarzyszącą Piknikowi był po raz pierwszy organizowany Rodzinny Rajd Rowerowy na Orientację. Misją Frankówki Małej jest promowanie terenów, jako bardzo atrakcyjnych na rowerowe wypady, nawet takie weekendowe.

Okoliczne gminy leżą u podnóża Beskidu Wyspowego, dlatego różnorodne ukształtowanie terenu powoduje, że znajdują się tu trasy o różnym stopniu trudności. Rajd prowadził śladem Gry Internetowo-Terenowej (GIT!), to kolejna propozycja dla turystów stworzona przez właścicieli Frankówki Małej. Jest to zabawa turystyczna, swego rodzaju internetowy przewodnik po zabytkach, atrakcjach, miejscach, które nie zawsze możemy odnaleźć w przewodnikach.

W okolicznych gminach m.in. Łapanowie, Trzcianie, Żegocinie oraz Nowym Wiśniczu rozwieszonych zostało 36 tablic z modułami do Gry i kodami do logowania się w Internecie. Turysta przybywający w te tereny może wybrać sobie jeden z 5 modułów i rozwiązując kolejne zadania odkrywać ciekawe miejsca. Zadania zostały tak pomyślane, żeby odpowiedź była trudna do odnalezienia w Internecie, ale też chodzi o dobrą zabawę. Gra dostępna jest na stronie internetowej frankówka.pl/gra.

Zadaniem uczestników Rajdu było nie tylko rozwiązywanie zadań w Internecie, ale też fotografowanie się na tle miejsc, do których dotarli. Zwycięską drużyna „Kubiaków”, składająca się z dwójki rodziców i dwójki dzieci przejechała aż 25 km i dotarła do 5 tablic leżących w gminach Łapanów i Trzciana. Honorowym patronem tegorocznego Pikniku i Rajdu był starosta bocheński Ludwik Węgrzyn, w związku z tym zwycięscy otrzymali puchar przez niego ufundowany oraz nagrody rzeczowe, które w imieniu starosty wręczył Ryszard Drożdzak - radny Powiatu Bocheńskiego.

Kolejną atrakcją VII Pikniku Dojrzałego Lata były warsztaty historyczno-kulinarne organizowane przez Stowarzyszenie Totvm Ab Alto z Nowego Wiśnicza. Kuchnia Spotkań przemieniła się na kilka godzin w XVII wieczną kuchnię Stanisława Czernieckiego, mistrza kucharskiego z zamku Kmitów i Lubomirskich, autora pierwszej na ziemiach polskich książki kucharskiej „Compendium ferculorum”. Kucharze w historycznych strojach razem z uczestnikami przygotowywali podpłomyki, pierożki i ciasteczka z przepisów z VII-wiecznej książki. A potem odbywała się degustacja. Gotowanie i pieczenie odbywało się przy użyciu replik dawnych naczyń kuchennych.

Jednak to nie koniec imprez we Frankówce Małej na ten sezon. 5 i 6 września w ramach tegorocznej edycji Weekendu z Zabytkami, organizowanego po raz ósmy przez Powiat Bocheński , w Cichawce ponownie odbędą się historyczne warsztaty kulinarne oraz druga edycja rajdu rowerowego na orientację. Właściciele Frankówki Małej zapraszają wszystkich zainteresowanych na to inspirujące wydarzenie. A w przyszłym roku na VIII Turystyczny Piknik Dojrzałego Lata, w pierwszej połowie sierpnia.

Lokalna Informacja Turystyczna „Frankówka Mała” w Cichawce powstała, aby rozwijać turystykę na tym obszarze, jeszcze mało rozpoznawalnym przez mieszkańców dużych miast. Lokalna Informacja Turystyczna Frankówka Mała powstała aby rozwijać turystykę ale także przekazywać wiedzę o lokalnych atrakcjach turystycznych, zabytkach, ciekawostkach, producentach zdrowej żywności, trasach rowerowych i pieszych. Właściciele chętnie opowiadają o ciekawostkach regionu, a na miejscu można się też zaopatrzyć w mapy, przewodniki, ulotki informacyjne, pamiątki. We Frankówce można także miło spędzić czas z rodziną. Są tu organizowane warsztaty, zajęcia tematyczne, otwarte pikniki rodzinne. Jest boisko do badmintona i siatkówki, miejsce na ognisko, gry planszowe, kolorowanki. Miejsce szczególnie powinno zainteresować rodziny z dziećmi, ponieważ jest tu bardzo duża ogrodzona trawiasta przestrzeń. Można też bezpiecznie zostawić swój samochód i wyruszyć na spacer lub rowerową przejażdżkę. Najnowszą propozycją jaką oferuje Frankówka są warsztaty kulinarne w nowopowstałej Kuchni Spotkań. Tu w oparciu o dostępną lokalnie wiedzę kulinarną i produkty powstają tradycyjne przysmaki – chleby, pierogi, ciasta, placki. A wszystko to w tradycyjnie wykonanym piecu chlebowym.