Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2021-12-30 11:34:29 przez Czas2012

476 zł za ubezpieczenie auta we współwłasności. Czy współwłasność pojazdu zawsze jest opłacalna?

Niektórzy kierowcy narzekają na zbyt wysokie ceny OC. Wysoka składka ubezpieczeniowa jest jednak przyznawana bez powodu, bo wiele osób za obowiązkowe OC płaci około 200-300 zł. Jeśli otrzymałeś ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego za zbyt dużą kwotę, prawdopodobnie oznacza to, że ryzyko ubezpieczeniowe w Twoim przypadku jest dosyć duże, np. jeździsz sportowym samochodem z dużym silnikiem, w ostatnich latach spowodowałeś szkodę lub dwie albo jesteś początkującym kierowcą.

Wysokie ceny ubezpieczenia szczególnie często dotyczą właśnie młodych osób, które jeszcze nie zdążyły wypracować pozytywnej historii ubezpieczeniowej. To często oni decydują się nie na zakup swojego własnego auta w pierwszych latach od odebrania prawa jazdy, ale na współdzielenie pojazdu ze starszym bratem czy rodzicem. Czy rzeczywiście jest to opłacalne?

Zazwyczaj tak, chociaż zależy to od konfiguracji kierowców. Przy zakupie ubezpieczenia trzeba bowiem wskazać, który współwłaściciel będzie głównym kierowcą pojazdu, a który dodatkowym.

Młody kierowca – właścicielem, doświadczony kierowca – współwłaścicielem. Ile kosztuje ich OC?
Przeanalizujmy ceny ubezpieczenia OC dla właścicieli Renault Clio z 2015 roku. Załóżmy, że głównym właścicielem jest 18-letni mieszkaniec Wrocławia, który dopiero 9 miesięcy temu odebrał swoje prawo jazdy, a współwłaścicielem i dodatkowym kierowcą – jego tato, który urodził się w 1963 roku i ma długoletnią, bezszkodową historię jazdy.

/media/user/images/upload/Grudzien/Grudz 2021/tabelka1.jpg

Ceny pakietów ubezpieczeniowych przy takiej konfiguracji współwłaścicieli zaczyna się od kwoty nieco powyżej 1000 zł. Nie jest ona najniższa, ale biorąc pod uwagę, że jednym ze współwłaścicieli jest osoba, która właściwie dopiero odebrała prawo jazdy i nigdy nie jeździła samochodem, składka wydaje się znośna.

Doświadczony kierowca – właścicielem, młody kierowca – współwłaścicielem. Ile kosztuje ich OC?
Jeśli założymy, że to doświadczony kierowca jest głównym właścicielem samochodu, a młody kierowca jest jego współwłaścicielem i będzie korzystał z niego sporadycznie, składka ubezpieczeniowa powinna stać się bardziej przystępna.

/media/user/images/upload/Grudzien/Grudz 2021/tabelka2.jpg

Widać sporą różnicę w cenie ubezpieczenia, jeśli głównym kierowcą będzie doświadczona za kółkiem osoba, a młoda osoba – tylko dodatkowym, sporadycznie korzystającym z auta kierowcą. Dużą, bo liczoną w setkach złotych różnicę można dostrzec, porównując oferty mtu24.pl, Trasti i Benefia, które zaproponowały stawki poniżej 1000 zł. TUZ z kolei w ogóle nie zróżnicował ceny polisy po zmianie konfiguracji kierowców. Z kolei Uniqa wręcz podniosła składkę, jednak zaledwie o kilkanaście złotych.

Czy osoba bez prawa jazdy może zostać współwłaścicielem samochodu?
Okazuje się, że osoby, które jeszcze nie zdały egzaminu na prawo jazdy, mogą być współwłaścicielami pojazdów. Oczywiście w takiej sytuacji nie będą mogły korzystać z samochodu jako kierowcy. Trzeba zaznaczyć, że obecność współwłaściciela bez prawa jazdy zarówno w dowodzie rejestracyjnym, jak i w polisie ubezpieczeniowej, który nie będzie prowadził samochodu, nie wpływa na cenę ubezpieczenia. W takiej konfiguracji kierowców najniższą składkę zaproponowało mtu24.pl – 476 zł, Trasti – 788 zł oraz Benefia – 844 zł. Są to te same stawki, co w przypadku ubezpieczenia dla doświadczonej osoby, która jest głównym kierowcą, oraz dla początkującego za kółkiem, dodatkowego kierowcy.

O tym, jak kupić najtańsze ubezpieczenie dla pojazdu, którego współwłaścicielem jest osoba bez prawa jazdy, można przeczytać na https://mubi.pl/poradniki/wspolwlasciciel-bez-prawa-jazdy-a-cena-oc/.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu młodego kierowcy?
Kierowcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę za kółkiem, muszą liczyć się z większymi wydatkami na ubezpieczenie w porównaniu chociażby ze swoimi rodzicami, którzy jeżdżą samochodem od lat. Listopadowe dane dostarczone przez porównywarkę ubezpieczeń Mubi pokazują, że średnia cena polisy kierowcy, który nie skończył jeszcze 25. roku życia wynosi 1332 zł. Nieco więcej płacą osoby, które samodzielnie użytkują i ubezpieczają pojazd. Ich składka w listopadzie 2021 roku wyniosła średnio 1384 zł. Na dużo bardziej atrakcyjne oferty mogą liczyć osoby, które decydują się na ubezpieczenie pojazdu ze współwłaścicielem. Ubezpieczyciele obejmują ich ochroną średnio za 1000 zł.

Materiał prasowy