Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2015-12-11 20:27:20 przez system

Balkon-mały ogród

Nie każdy z nas ma warunki do posiadania własnej działki, lub ogrodu na których mógłby hodować warzywa, owoce, czy kwiaty. Z pomocą przychodzą nam wtedy balkony, na których z minimalnym wysiłkiem, możemy stworzyć swój mały ogród.

Decydując się na uprawę roślin na balkonie, należy jednak zdać sobie sprawę iż wiąże się to z czasem, który trzeba poświęcić na ich pielęgnację. Rośliny wymagają m.in. regularnego podlewania i nawożenia dzięki czemu będą cieszyć oko przez bardzo długi czas. Sprawdźmy czym sugerować się przy ich wyborze, jakich błędów nie popełniać i jak je pielęgnować.

Jakie rośliny hodować

Na balkonie możemy hodować praktycznie wszystko, jednak wybierając rośliny należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Ważnym aspektem jest położenie balkonu w stosunku do słońca. W zależności od tego będziemy mogli wybrać rośliny, którym słońce pomaga w prawidłowym rozwoju, lub takie, które potrzebują więcej cienia. Jeśli balkon może dostarczyć naszym uprawom dużą ilość promieni, możemy hodować na nim warzywa, zioła, czy też truskawki. Jeśli jednak nie dociera do niego wystarczająco dużo słońca, możemy umieścić na nim melisę, pietruszkę i miętę, którym nie potrzeba wiele światła. Na dobrze nasłonecznionym balkonie hodować można rośliny przeznaczone do spożycia m.in. pomidory, paprykę, fasolkę szparagową czy kalarepę. Ważne, aby balkon nie znajdował się wtedy blisko ulicy, ze względu na dużą ilość spalin oraz kurzu.

Odpowiednia pielęgnacja

W zależności od potrzeb, rośliny należy nawozić, aby dostarczyć im potrzebnych do rozwoju składników pokarmowych. Nawóz trzeba dawkować odpowiednio, aby nie było go zbyt dużo lub mało. To samo dotyczy podlewania – najlepiej podlewać tak, aby woda nie zaczęła przelewać się do podstawki. Wodę najlepiej dostarczać roślinom wcześnie rano lub późnym wieczorem. Jednak kiedy temperatura jest bardzo wysoka, należy nawadniać je częściej, kontrolując wilgotność ziemi.

W czym hodować nasze rośliny

Pojemnikami w których najlepiej uprawiać nasze rośliny są tzw. skrzynki balkonowe. Duża ilość kształtów, kolorów i rozmiarów pozwala nam dokonać wyboru najlepszej doniczki, dostosowanej do naszych wymagań. Wybierając pojemnik w którym hodować będziemy nasze rośliny, musimy zwrócić uwagę, aby był on odpowiedniej wielkości, która umożliwi im swobodny wzrost. Skrzynki wykonane są z różnego rodzaju materiałów, takich jak plastik, drewno, ceramika, czy stal. Te najbardziej popularne wykonane są z tworzyw sztucznych, które mimo niskiej ceny, charakteryzują się trwałością. Przy kupnie takiej doniczki nie należy jednak przesadnie oszczędzać, ponieważ szybko ulegnie ona uszkodzeniu, co źle wpłynie na rośliny. Skrzynki drewniane dobrze radzą sobie ze zmiennymi temperaturami, są trwałe i wyglądają naturalnie. Jedną z droższych opcji jest skrzynka ceramiczna, która dzięki materiałowi z którego jest wykonana umożliwia roślinie oddychanie. Wybór skrzynek jest ogromny, dzięki czemu bez problemu dostosujemy je do swoich wymagań i stworzymy na swoim balkonie przepiękny ogród pełen kwiatów, warzyw i owoców.
(Źródło: http://www.sklepogrodniczy.pl/)