Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2018-10-23 11:43:13 przez system

Biopsja mammotomiczna - co warto wiedzieć na ten temat?

Rak - to słowo, które przeraża wiele osób. Już na sam dźwięk tego słowa truchlejemy, a nawet nie wyobrażamy sobie, co by było, gdyby choroba przytrafiła się właśnie nam. Dlatego unikamy badań z obawy, że wykażą coś złego. Jednak jest to poważny błąd, ponieważ im szybciej wykryjemy chorobę, tym łatwiej będzie ją pokonać. Jednym z najczęstszych nowotworów jest rak piersi, a obecnie najskuteczniejszą metodą jego wykrywania jest biopsja mammotomiczna. Co warto wiedzieć na jej temat?

Na czym polega biopsja mammotomiczna?
Biopsja mammotomiczna to jedna z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod wykrywania raka piersi. Wystarczy tylko kilkanaście minut można pobrać kilka fragmentów tkanki do badania histopatologicznego za pomocą małego nakłucia. W dodatku to także doskonały sposób leczenia łagodnych zmian. Dzięki tej bezoperacyjnej metodzie możemy całkowicie usunąć m.in. cysty oraz gruczolakowłókniaki. W trakcie wykonywania biopsji mammotomicznej pacjentka znajduje się w pozycji leżącej i aplikuje jej się znieczulenie miejscowe. Następnie zostaje wprowadzona igła biopsyjna mammotomiczna, która jest połączona z urządzeniem wciągającym zmianę do komory biopsyjnej. Warto też zapoznać się z informacjami na stronie <https://biopsjamammotomiczna.pl/>, a rozwieją się wszystkie nasze wątpliwości.

Jakie są zalety biopsji mammotomicznej?
Wiele kobiet może się obawiać biopsji mammotomicznej, ale warto pamiętać, że ma ona wiele zalet. W dodatku przypominamy, że leczenie przynosi największe rezultaty, gdy choroba zostaje wcześnie wykryta. Biopsja mammotomiczna gwarantuje usunięcia guzka w bardzo krótkim czasie, a cały zabieg jest kontrolowany przez lekarza na ekranie USG. W dodatku zabieg jest całkowicie bezbolesny, ale pacjentka pozostaje w pełni świadoma, gdyż otrzymuje tylko z nieczulenie miejscowe. Niektóre kobiety martwią się, że po wszelkich operacjach pozostają blizny czy nieestetyczne zmiany. W trakcie biopsji mammotomicznej nie wykonuje się żadnych cięć, więc ciało nadal będzie się prezentować bez zarzutu. W dodatku po wykonaniu biopsji mammotomicznej nie musimy spędzać czasu w szpitalu, tylko możemy od razu wrócić do domu, a następnego dnia do pracy i codziennych zajęć. Dzięki temu oszczędzamy czas, a także zwiększa się nasz komfort psychiczny.

Jak się zachować po zabiegu?
Bardzo ważne też jest nasze postępowanie po wykonaniu biopsji mammotomicznej. Jeżeli będziemy stosować się do zaleceń, nie wystąpią żadne nieprzyjemne niespodzianki. W przypadku biopsji cienkoigłowej oraz gruboigłowej powinno się nosić specjalny opatrunek uciskowy przez pierwszą dobę po wykonaniu zabiegu. Kolejnego dnia możemy go zdjąć, jeśli lekarz nie zaleci czegoś innego. Następnie przemywamy ranę wodą utlenioną i zakładamy jałowy opatrunek. W tym czasie zaleca się również noszenie biustonosza, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe w miejscu przeprowadzenia zabiegu. W razie potrzeby można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, np. Apap, Nurofen, Ibuprom lub Pylarginę. Natomiast powinno się unikać Aspiryny, Etopiryny oraz Polopiryny.