Kategoria: Twój poradnik
Published at: 2022-02-17 21:08:46 przez Czas2012

Bochnia i okolice. Gdzie szukać pracy?

Miasto Soli - tym hasłem, malowniczym położeniem i bogatą historią Bochnia przyciąga rzesze turystów. To małopolskie miasteczko jest również bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowo-usługowym. Jakich pracowników potrzeba w tych sektorach? Przyjrzyjmy się lokalnemu rynkowi pracy.

Charakterystyka bocheńskiego rynku pracy
Od 1251 roku w Bochni działała najstarsza kopalnia soli w Polsce. Eksploatację złóż zakończono w roku 1990, a obiekt przekształcono w uzdrowisko. Działalność uzdrowiskowa i turystyka są bardzo ważnymi gałęziami bocheńskiej gospodarki.

Bochnia jest również istotnym ośrodkiem przemysłowym oraz handlowo-usługowym. Wchodzi w skład Krakowskiego Okręgu Przemysłowego, gdzie odpowiada przede wszystkim za hutnictwo metali niezależnych. Produkuje się tu między innymi profile zamknięte i barierki autostradowe.

Na terenie miasta działa również Bocheńska Strefa Aktywności Gospodarczej, w której ramach funkcjonuje część tutejszych przedsiębiorstw. W Bochni działa kilkadziesiąt dużych zakładów przemysłowych, zajmujących się m.in. produkcją żywności, tworzyw sztucznych, maszyn i sprzętu budowlanego.

Praca: Bochnia szuka tych pracowników!
Osoby poszukujące pracy w Bochni nie powinny mieć problemów z jej znalezieniem. W mieście i jego najbliższych okolicach występuje deficyt wielu zawodów. Zatrudnienie znajdą tu zarówno osoby o wyższym wykształceniu, jak i mniej wykwalifikowani pracownicy.

Rozwijająca się branża budownictwa w regionie oznacza mnóstwo miejsc pracy dla robotników fizycznych. W Bochni potrzeba pracowników fizycznych, takich jak brukarze, spawacze oraz magazynierzy. W tym sektorze brakuje również wykształconych osób z uprawnieniami do obsługi i serwisu maszyn. Do obsadzenia są także miejsca w kadrach kierowniczych.

Absolwenci kierunków medycznych mają szanse na natychmiastowe znalezienie zatrudnienia. Powiat bocheński boryka się z brakami kadrowymi wśród personelu medycznego. Zatrudnienie można znaleźć zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych.

Problemem w regionie jest również starzenie się nauczycieli. Większość pracowników edukacji jest już w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Młode i wykształcone osoby z uprawnieniami do nauczania zawodowego nie będą miały problemu ze znalezieniem pracy w Bochni.

To nie wszyscy pracownicy, jakich poszukują pracodawcy - lista zawodów deficytowych w powiecie bocheńskim jest naprawdę długa. Portale internetowe pełne są ofert pracy, a pracodawcy swoje ogłoszenia wysyłają również do Powiatowego Urzędu Pracy. Osoby chcące wypełnić luki w bocheńskim rynku pracy, powinny posiadać odpowiednie kwalifikacje. Można je zdobyć dzięki pomocy PUP, który udostępnia mieszkańcom Bochni szeroką ofertę szkoleń, kursów i stażów, przygotowujących do wykonywania zawodu.

Bezrobocie w Bochni
W grudniu 2021 r. stopa bezrobocia w powiecie bocheńskim wyniosła 3,7 proc. To jeden z najlepszych wyników w Małopolsce. W województwie odsetek ten wyniósł 4,5 proc., dzięki czemu Małopolska uplasowała się w czołówce województw o najniższym bezrobociu w kraju.

Problem bezrobocia w Bochni może dotknąć absolwentów niektórych kierunków wyższych, na przykład turystyki i rekreacji. Rynek pracy jest przesycony osobami o podobnych kwalifikacjach. Zauważa się też nadmiar ekonomistów, specjalistów technologii żywności oraz absolwentów kierunków związanych z zarządzaniem i administracją.