Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2016-09-02 21:43:17 przez system

Ceny OC - jak to z nimi jest?

Ubezpieczenie OC jest powszechne i obowiązkowe, dlatego rzadko kiedy przykładamy do niego większą wagę. Z reguły wybieramy najtańszą ofertę i o nim nie pamiętamy przez kolejny rok. W efekcie niewielu kierowców wie, skąd właściwie biorą się takie, a nie inne stawki za OC. Niniejszy artykuł jasno wyjaśnia tę kwestię i wymienia czynniki kształtujące koszt składek ubezpieczeniowych.

Zniżki ubezpieczeniowe
Z pewnością jednym z najistotniejszych czynników, które wpływają na koszt składki OC, są zniżki ubezpieczeniowe właściciela pojazdu. Wiążą się one z jego historią ubezpieczeniową; zależność jest prosta – kto nie powoduje wypadków, kolizji ani stłuczek, stanowi dla firmy ubezpieczeniowej mniejsze ryzyko, dlatego płaci niższą składkę. Bezpieczna jazda to podstawa dla każdego, kto chce płacić mniej za OC!

Wiek właściciela
Tu również zasada jest prosta: im starszy właściciel, tym niższy koszt OC. W tym przypadku szczególnie mocno poszkodowane są osoby do 27. roku życia, które łapią się za głowę, widząc wyliczenia składki dla siebie. Na szczęście istnieje 5 trików młodego kierowcy na tanie OC.

Doświadczenie w prowadzeniu pojazdów
Nawet młody kierowca może zauważalnie obniżyć koszt ubezpieczenia OC, jeżeli od razu po ukończeniu 18. roku życia zda egzamin na prawo jazdy i szybko zarejestruje na siebie pojazd, obojętnie czy jako jedyny właściciel, czy jako współwłaściciel. Już po kilku latach towarzystwa ubezpieczeniowe docenią jego doświadczenie, oferując niższe ceny OC.

Roczny przebieg pojazdu
Kto więcej jeździ, siłą rzeczy jest bardziej narażony na spowodowanie wypadku, kolizji czy stłuczki. Stąd wniosek dla towarzystw ubezpieczeniowych, że osoby często korzystające z pojazdu i przemierzające wiele kilometrów każdego miesiąca powinny bardziej partycypować finansowo w wypłacaniu odszkodowań ofiarom zdarzeń drogowych.

Przeznaczenie pojazdu
Jeżeli prowadzisz firmę, nie daj się skusić na zarejestrowanie na nią auta, o ile nie jest to konieczne. Z punktu widzenia ceny ubezpieczenia OC korzystniejszy jest bowiem prywatny użytek pojazdu.

Rok produkcji pojazdu
Nie ma zmiłuj – jeżeli stać Cię tylko na samochód z poprzedniego wieku, musisz pogodzić się z wyższą ceną OC, niż gdybyś był właścicielem nowiutkiego modelu wprost z salonu. To brutalna, ale jednak prawda.

Pojemność silnika
Jeżeli interesuje Cię niska cena obowiązkowej polisy komunikacyjnej, najtańsze ubezpieczenie OC wg Najtaniej u Agenta obowiązuje dla pojazdów z silnikiem o niewielkiej pojemności skokowej. Zapomnij więc o potworach z kilkulitrowym motorem – chyba że koszt OC nie jest dla Ciebie istotny.

Miejsce zameldowania właściciela
Jeżeli mieszkasz w niebezpiecznej i ruchliwej dzielnicy dużego miasta, to zapłacisz nawet o kilkadziesiąt procent droższe składki OC aniżeli mieszkaniec małej i bezpiecznej miejscowości z niewielkim natężeniem ruchu. To dość oczywista korelacja, bo generalnie zdecydowana większość zdarzeń drogowych dzieje się w miastach.