Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2017-04-05 09:26:49 przez system

Cięcie blachy-na te 3 kwestie powinieneś zwrócić szczególną uwagę

Istnieje co najmniej kilka metod cięcia blachy stalowej. Która będzie najlepszym rozwiązaniem? Jedna są tańsze, inne droższe. Część nadaje się jedynie dla blach cieńszych, inne gwarantują natomiast wysoką precyzję cięcia nawet małych otworów. Jakimi zatem kryteriami się kierować, wybierając konkretną metodę cięcia blachy? Podpowiadamy trzy kwestie, na które warto tutaj zwrócić szczególna uwagę.

Po pierwsze, grubość blachy

To od grubości materiału będzie zasadniczo zależało to, jaka metoda cięcia lachy będzie rozwiązaniem w pełni optymalnym. I tak:

  • laser będzie najlepszą metodą dla blach o grubości nie przekraczającej 30 milimetrów, ale optymalne rezultaty zagwarantuje nam grubość materiału w granicach 25 milimetrów. To także dobre rozwiązanie dla blach wyjątkowo cienkich, tj. o grubości 2 – 6 milimetrów.

  • plazma sprawdzi się zarówno w cięciu blachy o grubości poniżej 3 milimetrów, jak i powyżej 30 milimetrów, jednak w granicach nie przekraczających 50 milimetrów,

  • cięcie tlenowe to metoda dedykowana przede wszystkim do cięcia blach grubych, a zatem wartości grubości sięgają w tym przypadku od 50 do powyżej 200 milimetrów,

  • cięcie strumieniem wody będzie miało zastosowanie w przypadku blachy cienkiej, tj. 6 – milimetrowej, a także tej sięgającej 30 – 50 milimetrów.

Po drugie, jakość krawędzi

Poszczególne metody dają nam różne rezultaty w zakresie jakości uzyskiwanych w procesie cięcia krawędzi. Tutaj warto zadać sobie dodatkowe pytanie dotyczące tego, czy możemy zaakceptować wpływ ciepła, z jakim mamy do czynienia w cięciu tlenowym, plazmowym i laserowym, na rezultaty danego procesu. Jeśli nie, odpowiedź jest prosta – powinniśmy wybrać strumień wody. W innych przypadkach sprawdzą się wszystkie pozostałe metody, jednak jakość uzyskanych krawędzi będzie się z pewnością różnić. Największą precyzję i dokładność w wycinaniu nawet niewielkich otworów uzyskamy z pewnością wykorzystując laser. Plazma także daje nam całkiem dobre wyniki w tym zakresie, lecz nie tak precyzyjne, jak laser. Cięcie tlenowe zapewnia natomiast równą, prostopadłą powierzchnię cięcia.

Po trzecie, wydajność

Jeśli zależy nam przede wszystkim na wydajności, a przy okazji i na szybkości metody, zdecydowanie powinniśmy wybrać cięcie laserowe. Ta metoda to także możliwość otrzymania elementów o dowolnie wybranych kształtach i rozmiarach, nawet w wielokrotnym powielaniu formy. W kwestii niezbędnej wydajności nie sprawdzi się natomiast cięcie wykorzystujące strumień wody. Tutaj koszt operacji jest stosunkowo drogi, w głównej mierze w związku z wysoką ceną roboczogodziny cięcia strumieniem.

Dodatkowym kryterium w wyborze metody cięcia blachy może być także wykonawca całego procesu. Tutaj bezwzględnie warto zdać się na najlepszych. Dlatego wejdź na http://gieciewalcowanie.pl/ i wybierz ofertę cięcia blach najlepszą właśnie dla siebie.