Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2023-02-24 12:01:20 przez Czas2012

Co to jest Zielona Karta?

Wszyscy ci, którzy wybierają się w wakacyjną podróż zagraniczną, powinni dokładnie zaplanować swój wyjazd. Mowa tutaj o odpowiednim przygotowaniu pojazdu i skomplementowaniu wszelkich potrzebnych dokumentów. Czasem OC i AC nie wystarcza. W niektórych państwach należy mieć przy sobie tak zwaną Zieloną Kartę. Co to jest i do czego jest niezbędna?

Co to jest Zielona Karta?

Mimo tego, że podróżowanie po innych krajach jest znacznie prostsze, niż jeszcze kilkanaście lat temu, to nadal nie we wszystkich będziesz mógł swobodnie poruszać się autem. Na terenie kilkunastu państw kierowcy muszą posiadać przy sobie tak zwaną Zieloną Kartę. Jest to nic innego jak dokument, który potwierdza zawarcie ubezpieczenia OC samochodu przez właściciela pojazdu.

Zielona Karta stanowi gwarancję, że auto, którym poruszasz się po obcym kraju, jest ubezpieczone, a towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zawarłeś umowę, przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia drogowego. W razie kolizji czy wypadku wysokość odszkodowania ograniczona jest limitami wskazanymi w umowie ubezpieczenia lub określonymi limitami państwa, w którym aktualnie przebywasz i w którym doszło do kolizji.

Zielona Karta ma identyczny wzór graficzny obowiązujący we wszystkich krajach. Wydaje się ją w języku angielskim, francuskim lub w języku narodowym kraju, w którym działa dane TU. Wydawana jest na czas pobytu za granicą, maksymalnie na okres, na jaki zawarta została polisa OC.

Dlaczego stosuje się Zieloną Kartę?

Zielona Karta to rozwiązanie, które ma na celu ułatwienie kierowcom podróżowanie własnym samochodem za granicą. To nie wszystko – jest też gwarancją wsparcia finansowego poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Posiadanie przez kierowcę pojazdu dokumentu, jakim jest Zielona Karta, sprawia, że jako sprawca wypadku nie będzie musiał pokrywać szkód z własnej kieszeni.  

Otrzymując Zieloną Kartę, nie musisz nabywać ubezpieczenia OC w każdym kraju, przez który przejeżdżasz, bądź w którym przebywasz. Za działanie tego międzynarodowego systemu odpowiadają Biura Narodowe. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy (Zielona Karta) uznawany jest przez rządy państw, których Biura Narodowe należą do Systemu. Obecnie System Zielonej Karty zrzesza 47 Biur Narodowych.

Jak otrzymać Zieloną Kartę?

Zielona Karta jest dokumentem wydawanym przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym właściciel pojazdu zawarł umowę OC. Ubezpieczyciel jest zobowiązany do przekazania Zielonej Karty na wniosek ubezpieczającego.

Zwykle wydanie tego rodzaju dokumentu jest bezpłatne w ramach posiadanej polisy OC. Czasami może się zdarzyć, że ubezpieczyciele naliczają sobie dodatkową opłatę za wydanie Zielonej Karty. Na szczęście decydując się na zakup polisy OC w LINK4, Zielona Karta jest całkowicie za darmo. Wystarczy, że przed planowanym wyjazdem skontaktujesz się z konsultantem LINK4, a dokument niezwłocznie zostanie Ci wydany.

Planujesz wyjazd do Turcji czy do Mołdawii? W tych krajach wymagana jest Zielona Karta. Już dziś zakup ubezpieczenie OC w LINK4 i otrzymaj ją za darmo. Odwiedź stronę www.link4.pl i skorzystaj z Kalkulatora LINK4. Z jego pomocą obliczysz wysokość polisy. Jeśli masz pytania dotyczące ubezpieczenia, zadzwoń pod 22 444 44 44 i skorzystaj z pomocy naszych konsultantów. Podczas rozmowy kupisz także ubezpieczenie. Jeżeli preferujesz kontakt bezpośredni, spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.