Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2023-01-12 20:55:29 przez Czas2012

Co warto wiedzieć o ładowaniu samochodu elektrycznego w domu

W czasach, gdy wszędzie pojawiają się stacje ładowania pojazdów elektrycznych, gdzie najlepiej jest naładować swój samochód? Dla większości ludzi najlepszym miejscem do ładowania jest dom.

W końcu to miejsce, w którym Twój samochód jest prawie zawsze zaparkowany na wiele godzin. Jeśli masz samochód elektryczny, prawdopodobnie masz przenośny sprzęt, który pozwala naładować akumulator samochodu poprzez podłączenie go do standardowego gniazdka. Nie ma nic prostszego.

Jeśli jednak kiedykolwiek ładowałeś swój samochód w publicznej stacji ładowania, możesz się zastanawiać, czy możesz uzyskać taką samą szybkość ładowania w systemie domowym. Po pierwsze, powinieneś wiedzieć, że technicznie rzecz biorąc, nie szukasz ładowarki - ładowarka jest wbudowana w Twój pojazd elektryczny. W garażu potrzebujesz EVSE, co oznacza Electronic Vehicle Supply Equipment - innymi słowy, zasilacz do ładowarki samochodowej. Dobra wiadomość jest taka, że możesz mieć w domu szybszy system ładowania i jest kilka powodów, dla których warto skorzystać z tej możliwości.

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu jest wygodne
Pierwszym (i najbardziej oczywistym) powodem zainstalowania EVSE w domu jest to, że jest to bardzo, bardzo wygodne. Jeśli nie jesteś w podróży, prawdopodobnie parkujesz samochód w tym samym miejscu przez kilka godzin każdego wieczoru. To sprawia, że ładowanie samochodu jest bardzo łatwe w ramach zwykłej rutyny. Choć z każdym dniem przybywa publicznych punktów ładowania, coraz więcej osób kupuje samochody elektryczne, a to oznacza, że nie zawsze możesz znaleźć miejsce. A nawet jeśli się uda, nie ma gwarancji, że będzie działać; publiczne ładowarki są czasem niesprawne suprofit.com

EVSE Szybko naładują twój samochód elektryczny
Istnieją trzy różne poziomy ładowania pojazdów elektrycznych. Poziom 3 jest najszybszy. Niestety, nie możesz uzyskać tego poziomu ładowania w domu. Aby uzyskać ładowanie na poziomie 3 musisz udać się do publicznej stacji ładowania. Ładowarki poziomu 3 to m.in. DC Fast Charge i Supercharging Tesli. Czy mógłbyś zainstalować ładowarkę poziomu 3, gdybyś naprawdę chciał? Mało prawdopodobne. Nie dość, że sprzęt i instalacja są niebotycznie drogie, to jeszcze potrzebne jest zasilanie o wysokim napięciu. Na drugim końcu skali znajduje się ładowanie poziomu 1. Ten poziom wykorzystuje standardowe gniazdko elektryczne.

Najlepszym rozwiązaniem dla większości właścicieli samochodów elektrycznych jest system ładowania poziomu 2. Choć nie jest on tak szybki jak publiczna stacja ładowania, może uzupełnić energię w akumulatorze nawet dziesięć razy szybciej niż standardowe gniazdko. Innymi słowy, nawet jeśli Twój akumulator jest prawie rozładowany, system ładowania poziomu 2 sprawi, że rano Twój samochód będzie gotowy do jazdy.

Każdej nocy możesz w pełni naładować swój samochód
Jeśli polegasz na publicznych stacjach ładowania, może się zdarzyć, że będziesz chodził w kółko wokół sklepu spożywczego, czekając na pełne naładowanie baterii. Może się też zdarzyć, że naładujesz ją tylko częściowo, a po załatwieniu kilku spraw znów będzie rozładowana. Mając w domu system ładowania, nie będziesz musiał stać i czekać, aż Twój samochód będzie gotowy do jazdy.