Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2016-05-04 10:40:35 przez system

Czym jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym. Zakres ochrony obejmuje najczęściej Twój samochodów. Jeśli posiadasz starszy samochód możesz pomyśleć, że wcale nie potrzebujesz AC. Być może faktycznie nie jest Ci niezbędne, ale ten artykuł przybliży Ci faktyczne korzyści jakie wynikają z posiadania ubezpieczenia AC

Ubezpieczenie jest umową jaką zawierają ubezpieczyciel i klient. Ale czym tak naprawdę jest ubezpieczenie autocasco? Jaki jest jego zakres?

AC jest ubezpieczeniem komunikacyjnym, które nie jest obowiązkowe, a dobrowolne. Takimi ubezpieczeniami dobrowolnymi są także ubezpieczenie Assistance oraz NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków). Powyższe polisy dostępne są w większości towarzystw ubezpieczeniowych, a od lat udzielają ich PZU S.A., Warta S.A., Allianz Direct oraz wiele innych dobrych firm.

Co daje AC?

AC obejmuje ubezpieczenie samochodu, jego wyposażenia (które zostało wyszczególnione we wniosku o ubezpieczenie, bądź wyposażenie standardowe) oraz wyposażenie dodatkowe (np. szklany dach czy specjalne wykończenie wnętrza pojazdu).

Autocasco zapewnia ochronę przed zniszczeniem lub uszkodzeniem pojazdu spowodowanym z winy ubezpieczonego albo gdy nie miał on wpływu na powstanie szkody, na przykład szkoda powstała na parkingu pod nieobecność właściciela lub szkoda powstała w wyniku działania warunków atmosferycznych. Pamiętaj, że posiadając ubezpieczenie AC jesteś chroniony przed takim niebezpieczeństwami jak:

  • pożar lub wybuch,
  • kolizję z przedmiotami i osobami znajdującymi się poza pojazdem,
  • kolizję z udziałem innych uczestników ruchu drogowego, także zwierząt,
  • kradzież lub usiłowanie kradzieży,
  • działanie zjawisk atmosferycznych (powódź, grad, zatopienie, huragan etc.).

Warto znać OWU

OWU to Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które każdy ubezpieczający się jest zobowiązany podpisać. Należą do nich:

  • obowiązki klienta,
  • zakres ubezpieczenia,
  • przedmiot ubezpieczenia,
  • obowiązki ubezpieczyciela,
  • sposób ustalenia odszkodowania i jego wysokości.

OWU to jakoby umowa, która zobowiązuje obie strony i precyzuje wiele ważnych aspektów. Ogólne Warunki Ubezpieczenia mają na celu chronić Twój interes i zapewniać Ci jak najlepsze warunki ubezpieczenia, dlatego przed zawarciem umowy zapoznaj się z tym dokumentem.

W ubezpieczeniu AC najważniejszy jest jego zakres, który ustala się indywidualnie z każdym klientem. AC jest bardziej złożoną formą ochrony niż OC. Tak jak w OC najważniejsza jest jego niska cena, tak w AC musimy dopilnować nie tylko tego, by się nam to opłacało w momencie zakupu. Trzeba także zwrócić uwagę na wiele innych kwestii.

Pomyśl czego potrzebujesz

Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, czego potrzebujesz. Jakie ubezpieczenie będzie dla Ciebie najlepsze? Każda firma ubezpieczeniowa dobiera polisę całkiem indywidualnie, na podstawie przeprowadzonego wcześniej z klientem wywiadu. Musisz więc wiedzieć, co jest Ci potrzebne i od czego chcesz się ubezpieczyć. Musisz się zastanowić od czego z pewnością chcesz się ochronić, a na czym jesteś w stanie oszczędzić albo z czego całkowicie zrezygnować. Oczywiście może się także zdarzyć, że autocasco wcale nie będzie Ci potrzebne! Może się okazać, że to tylko Twoja zachcianka, a nie rzeczywista potrzeba, gdyż wartość Twojego auta nie pozwala na jego ubezpieczenie w wariancie AC. Na temat ubezpieczeń warto zebrać jak najwięcej informacji tak, aby w pełni świadomie podjąć odpowiednie decyzje. Informacji możesz szukać na wielu portalach branżowych, a jednym z nich idealnie do tego się nadającym jest www.motobiznes.net

Ubezpieczenie AC jest nieobowiązkowe i to tylko Ty decydujesz, czy go rzeczywiście potrzebujesz. Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie autocasco, pomyśl czy jest Ci niezbędne, bo będzie ono kolejnym kosztem dotyczącym Twojego samochodu.

Zanim wybierzesz AC dokładnie zapoznaj się z ofertą każdego możliwego ubezpieczyciela i dopiero po dokładnym przeglądzie wszystkich ofert, zdecyduj u kogo się ubezpieczysz. Jeśli chcesz dowiedzieć się o AC czegoś więcej, a także sprawdzić możliwych ubezpieczycieli, zajrzyj na stronę do internetu. Tam zaczerpniesz pomocnych informacji, a także porównasz oferty działających na rynku firm ubezpieczeniowych. Mało tego korzystając z oferty online możesz zaoszczędzić kilka dodatkowych procent.