Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2017-01-16 11:11:06 przez system

Czym są zawory kulowe?

Zawory kulowe służą do otwierania i zamykania dopływu wody lub innego medium znajdującego się w rurach. Są znane ze swojej trwałości i szczelności. Mają różnorodne zastosowanie, na przykład w instalacjach wodnych, gazowych, czy grzewczych. W zależności od modelu, zawór może działać w temperaturze przewyższającej 100 stopni C i w środowisku o wysokim ciśnieniu. Najlepiej sprawdzają się w miejscach, w których nie jest konieczna regulacja przepływu, a jedynie jego otwarcie i zamknięcie.

Jak działają zawory kulowe?

Mechanizm zaworu kulowego jest bardzo prosty, a przez to skuteczny. Polega na wysuwaniu się kuli w gnieździe, która sterowana jest przez użytkownika uchwytem zewnętrznym. Przyjęło się, że w zaworach wodnych ma on kolor czerwony, a w gazowych żółty. Kula powinna być opatrzona uszczelkami, tak samo jak trzpień. Zawory kulowe ręczne działają w ten sam sposób, niezależnie od wielkości. Mechanizm działania jest inny w przypadku zaworów z napędem.

Gdzie można używać zaworów kulowych?

Dzięki swej uniwersalności, zawory kulowe mogą być instalowane w każdym miejscu. W łazience lub kuchni sprawdzą się te o mniejszej średnicy, a na zewnątrz, na przykład przy doprowadzaniu wody do budynku, większe i bardziej solidne. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór różnego rodzaju zaworów, dlatego bez problemu można znaleźć taki, który spełni wszelkie Twoje oczekiwania.

Zalety i wady zaworów kulowych

Najwięcej problemów przy użytkowaniu zaworów kulowych pojawia się w okresie zimowym. W zależności od ich umiejscowienia, narażone są na niską temperaturę. Kiedy woda w rurze zamarznie, odpady lodu mogą uszkodzić wnętrze zaworu. Uszczerbki kuli są szczególnie groźne, ponieważ mogą generować nieszczelności i zmusić do wymiany zaworu na nowy. Można z tym walczyć jedynie, wybierając zawór najwyższej jakości. Te słabsze są znacznie bardziej skłonne do awarii. Zawory kulowe posiadają więcej zalet. Są trwałe i szczelne, a przy prawidłowym użytkowaniu i instalacji mogą wytrzymać nawet 20 lat bez wymiany.

Jak kupować?

Sklep internetowy <http://www.pneumatig.eu/> posiada bardzo duży wybór zaworów kulowych w przystępnych cenach. Stworzono tam trzy grupy zaworów, które zawierają:

zawory kulowe ręczne,

zawory kulowe z napędem elektrycznym,

zawory kulowe z napędem pneumatycznym.

Kupując w tym sklepie masz pewność najwyższej jakości materiałów i rzetelnej obsługi. Zakup idealnego zaworu warto zacząć od rozeznania pośród marek. Niektóre są znane z długoletniego doświadczenia, inne natomiast słyną z marnego wykonania swoich produktów. Najwięcej o jakości zaworu świadczą materiały, z których został wykonany. W sklepie pneumatig.eu oferowane są zawory mosiądzowe chromowane lub niklowane, a także ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Teflonowe uszczelki wybranych modeli sprawiają, że zawory nadają się do użytku w temperaturze 180 stopni C i ciśnieniu 60 barów.