Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2018-07-25 00:30:34 przez system

Dobra płaca na placu budowy-od czego zacząć?

Dynamiczny rozwój sektora budowlanego, powstawanie nowych inwestycji, a także szybki wzrost rynku mieszkaniowego zarówno w kraju, jak i za granicą sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych robotników budowlanych – zwłaszcza operatorów specjalistycznych maszyn i urządzeń budowlanych. Z tego też względu zarówno indywidualni interesanci chcący pracować w wyuczonym zawodzie, jak i obecni pracownicy firm budowlanych chcący się doszkolić, coraz częściej kierują swe kroki na kurs na żurawie budowlane.

Kurs na żurawie budowlane – kto może zostać operatorem?

By zacząć przygodę z wyspecjalizowanymi żurawiami samojezdnymi, wieżowymi lub innymi maszynami budowlanymi, pierwszym krokiem powinno być zweryfikowanie wymagań względem przyszłych operatorów.

Kurs na żurawie budowlane opatrzony jest minimalną ilością warunków przyjęcia. Kursant musi mieć ukończone 18 lat, mieć przynajmniej wykształcenie podstawowe, a także nie wykazywać żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego typu zawodu. Kurs operatorski składa się z części praktycznej i teoretycznej, które trwają od jednego do dwóch tygodni – zależnie od częstotliwości i długości pojedynczych jednostek edukacyjnych. Każdy kurs na maszyny będące pod nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego kończy się egzaminem państwowym, którego pozytywne zaliczenie skutkuje uzyskaniem bezterminowych uprawnień na wybraną maszynę UDT honorowane w całym kraju.

Obecnie na rynku istnieje wiele różnych podmiotów świadczących usługi szkoleniowe z zakresu kursu na żurawie budowlane, suwnice, dźwignice, czy dźwigi HDS (sprawdź przykładową ofertę kursów na stronie Dźwignice.pl), dlatego też interesant nie powinien mieć większych trudności z odnalezieniem firmy oferującej atrakcyjne warunki kursu.

Finansowanie kursu na żurawie budowlane

Niestety, kursy na żurawie budowlane nie należą do najtańszych, niemniej jednak ich cena rekompensowana jest możliwościami zarobkowania. W jaki sposób sfinansować kurs operatorski? Kursant może zapłacić jednorazowo lub ratalnie z własnej kieszeni, a także skorzystać z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, która może pokryć ponad 80% ceny kursu. Wielu pracodawców wysyłających pracowników na kurs na żurawie budowlane może zdecydować się na pełne pokrycie tego wydatku.

Rynek czeka na wykwalifikowanych operatorów

Przed rozpoczęciem kursu warto przejrzeć oferty pracy operatorów żurawi w pożądanej okolicy. Może okazać się, że w danym mieście nie ma zbyt wielu ofert dla operatorów żurawi budowlanych. Jeżeli niestraszna nam relokacja, dobrym pomysłem jest sprawdzenie ofert i ich opłacalności w dużych polskich miastach oraz za granicą. Weryfikacja rynku pozwoli lepiej zorientować się w przyszłych możliwościach zarobkowania i rozwieje wątpliwości związane z opłacalnością kursu na żurawie budowlane.