Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2023-01-17 12:55:37 przez Czas2012

Dom bliźniak czy warto kupić ? Wady i zalety

Duplex to dom wielorodzinny z dwoma połączonymi pomieszczeniami mieszkalnymi, które mają własne wejścia, ale znajdują się w tej samej strukturze. Niektórzy ludzie powiedzą ci, że dom, w którym mieszkasz, to inwestycja. Inni powiedzą, że to nic innego jak wydatek.

Prawdziwa odpowiedź może sprowadzać się do połączenia tych dwóch rzeczy - zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na zakup dupleksu.

Co to jest dupleks?
Dupleks to dom wielorodzinny z dwoma połączonymi pomieszczeniami mieszkalnymi, które mają własne wejścia, ale znajdują się w tej samej konstrukcji. Dupleksy mogą przybierać różne formy. Możesz mieć dupleks podzielony na dwie części, w którym każda jednostka ma swoją część na górze i na dole. Możesz też mieć dupleks, w którym jedno kompletne mieszkanie znajduje się na najwyższym piętrze, a drugie na najniższym.

Jakie są korzyści z zakupu dupleksu?
Możesz kupić dupleks, żeby zamieszkać w nim samemu lub jako inwestycję. Jeśli wybierasz tę drugą drogę, możesz wynająć cały dupleks lub zająć jeden lokal i wynająć drugi. Jeśli kupujesz dupleks, żeby w nim mieszkać, a nie wynajmować, to podstawową korzyścią jest dodatkowa przestrzeń. Załóżmy, że chcesz, aby Twoje dorosłe dzieci mieszkały z Tobą, zachowując jednocześnie pewną niezależność. Dupleks może to umożliwić, ponieważ każde z nich będzie miało swój własny, kompletny blok mieszkalny, ale będzie miało wspólny dach. Podobnie, jeśli masz starzejących się rodziców, dupleks może umożliwić wam wspólne mieszkanie, ale zachować pewien dystans i prywatność Odwiedź stronę mamtoo.pl tam dowiesz się więcej.

Jeśli kupujesz dupleks jako inwestycję, możesz skorzystać z posiadania dwóch lokali do wynajęcia - i dwóch oddzielnych strumieni dochodów z wynajmu, którymi możesz się cieszyć. Możesz też zdecydować się na zajmowanie jednego lokalu w dupleksie i wynajmowanie drugiego. W takim przypadku zyskujesz możliwość zapewnienia sobie dachu nad głową, a jednocześnie generujesz dochód.

Jakie są wady zakupu dupleksu?
Jedną z największych wad jest to, że będziesz odpowiedzialny za utrzymanie obu mieszkań. Oczywiście, gdybyś kupił dom jednorodzinny do zamieszkania i osobny dom jednorodzinny do wynajęcia jako nieruchomość inwestycyjna, byłbyś w tej samej sytuacji. Ale mimo wszystko warto o tym pamiętać

Jeśli kupujesz dupleks wyłącznie jako nieruchomość inwestycyjną - co oznacza, że nie chcesz zajmować żadnego z lokali - musisz się postarać, żeby oba lokale miały aktywne umowy najmu. Jeśli jedno z mieszkań będzie stało puste przez pewien czas, możesz napotkać problemy finansowe.

Czy dupleks to dobra inwestycja dla Ciebie?
Jeśli szukasz sposobu na generowanie dochodów ze swojego domu, to dupleks jest wart rozważenia, pod warunkiem, że nie przeszkadzają ci problemy z prywatnością, które mogą się pojawić. Jeśli masz ograniczony budżet na zakup domu, to może się okazać, że jest to dobra inwestycja pod względem finansowym.