Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2021-04-26 12:12:44 przez Czas2012

Domowy ekspres do kawy: jak wybrać nie tylko stylowy ale i praktyczny model?

Znalezienie odpowiedniego ekspresu do kawy, który spełniałby potrzeby wszystkich członków rodziny, staje się coraz trudniejszym zadaniem. Szybko rozwijający się rynek ekspresów do kawy zmusza nas do poważnego i dogłębnego zapoznania się z możliwościami i funkcjami oferowanymi przez każde z tych urządzeń. Dostępne opcje obejmują ekspresy automatyczne, półautomatyczne i coraz bardziej przyciągające uwagę ekspresy do kawy na kapsułki. Pytamy specjalistów – jaki ekspres do domu wybrać, aby był to nie tylko piękny, ale przede wszystkim praktyczny zakup.

Różne ekspresy w zależności od gustu

Nowoczesne urządzenia do parzenia kawy są projektowane z uwzględnieniem nie tylko trendów mody co do sprzętu AGD, ale przede wszystkim potrzeb miłośników kawowych napojów. Projekt musi być jak najbardziej związany funkcjonalnością, więc najwięcej uwagi poświęca się ulepszaniu różnych funkcji urządzenia. Celem jest codzienne użytkowanie ekspresu, a zaparzona przez niego kawa ma zachwycać nawet najbardziej wymagających konsumentów. Z tego powodu na rynku są obecnie dostępne różne ekspresy do kawy, zarówno dla tych, którzy lubią pełną automatyzację, jak i dla tych, którzy z parzenia kawy lubią robić swego rodzaju rytuał.

Automatyczny, kolbowy czy kasułkowy?

Aby wybrać wysokiej jakości, łatwy w obsłudze i praktyczny ekspres do kawy, należy najpierw rozważyć swoje indywidualne potrzeby. Odpowiedz sobie na kilka pytań. Jaki rodzaj kawy lubisz? Jaki rodzaj kawy pije Twoja rodzina? Masz dość kawy z fusami i chcesz, aby urządzenie przygotowało ją całkowicie za ciebie? Jakie funkcje powinien mieć ekspres do kawy? Są to główne aspekty, które drogą selekcji pozwalają wykluczyć niewłaściwe typy ekspresów i zawęzić poszukiwania.

Automatyczne ekspresy do kawy

Takie ekspresy zrobią wszystko za naciśnięciem kilku przycisków. Zmielą ziarna w stopniu, jaki preferujesz (na kawę mocną lub bardziej delikatną), podgrzeją wodę do odpowiedniej temperatury i przeprowadzą ekstrakcję, a do filiżanki spłynie napój przygotowany według twoich preferencji - od bogatego espresso po kremową latte. Ten typ ekspresu jest najbardziej polecany rodzinom, w których wiele osób lubi różne kawy, w tym i z mleczną pianką. Łatwo i szybko przygotuje on pyszne kawy różnego rodzaju. Trzeba tylko wybrać ekspres, który posiada funkcję spieniania mleka, ponieważ niektóre ekspresy automatyczne jej nie posiadają.

Kolbowe ekspresy do kawy

Jeśli lubisz z parzenia kawy uczynić pewnien rytuał, który wymaga skupienia, uważności i czasu, to ekspres kolbowy będzie dla ciebie idealny. W tym wypadku urządzenie wymaga bowiem więcej, niż naciśnięcie jednego przycisku. Każdą porcję kawy należy przygotować osobno. Najpierw zmieloną kawę trzeba wsypać do filtra znajdującego się w kolbie i ucisnąć za pomocą specjalnego tampera, a potem umieścić ją w ekspresie i przycisnąć guzik robienia kawy. To tyle jeśli chodzi o kawę czarną. Natomiast do kawy białej trzeba będzie jeszcze spienić mleko przy pomocy dyszy parowej, co wymaga już pewnej praktyki. Po nabyciu odpowiednich umiejętności, można będzie uzyskać pożądaną sztywność i temperaturę mlecznej pianki, odpowiednią dla indywidualnych gustów i różnych kaw. Domowe ekspresy kolbowe są zazwyczaj kompaktowych rozmiarów, dzięki czemu są popularne w małych kuchniach.

Kapsułkowe ekspresy do kawy

Ten typ ekspresu jest polecany najbardziej zabieganym, ale i lubiącym kawową różnorodność. Jak nazwa wskazuje, te ekspresy przygotowują napój z kawy znajdującej się w specjalnych kapsułkach. Największą zaletą tych urządzeń jest różnorodność kaw, które mogą przygotować, a dokładniej – bardzo szeroki asortyment kawy w kapsułkach – od espresso, przez kawy smakowe, po cappuccino. Wystarczy włożyć do urządzenia kapsułkę i wcisnąć przycisk, aby po chwili mieć filiżankę wypełnioną pyszną i aromatyczną kawą. Minus: kapsułki są jednorazowe, więc natychmiast po zużyciu trafiają do kosza. Dlatego, w trosce o ochronę środowiska naturalnego, zaczęto już produkować kapsułki wielokrotnego użytku. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Więcej porad dla niezdecydowanych

Trzeba mieć świadomość tego, że ekspres do kawy to zakup na lata. Jest to inwestycja w urządzenie, które ma ułatwić codzienne przygotowywanie kawowego napoju. Jeśli wybór odpowiedniego ekspresu, nawet po udzieleniu odpowiedzi na podstawowe pytania, nadal wydaje się trudny, oto kilka dodatkowych wskazówek.

Jakie są kawowe przyzwyczajenia

Ile kaw dziennie będzie wypijane? Ilu członków rodziny będzie korzystać z ekspresu? Im więcej porcji kawy na dzień, tym mocniejszy powinien być ekspres. Kolbowy ekspres do kawy wymaga więcej uwagi i pewnych umiejętności, a do tego filtr trzeba czyścić po każdej przygotowanej porcji kawy. Natomiast w przypadku ekspresu automatycznego, podstawowe mycie wystarczy przeprowadzić raz na dzień, najlepiej wierczorem po ostatnim użyciu. Poza tym urządzenie nie wymaga wiele uwagi. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, nie obawiaj się rozmawiać. Może tutaj pomóc nawet krótki czat on-line z doradcą.

Ile miejsca można przeznaczyć na ekspres

Przyjrzyj się swojej kuchni i zdecyduj, gdzie ekspres ma stać. Pamiętaj, że będzie potrzebny łatwy dostęp do kontaktu, musi być wygodnie wyjmować pojemnik na wodę, jak mić dostęp do ekspresu z każdej strony. Nie może on też stać bezpośrednio w strefie gorąca lub wilgoci. Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, pomyśl o ekspresie o jak najbardziej kompaktowych wymiarach.

Wygląd ma drugorzędne znaczenie

Wygląd jest ważny, ale funkcjonalność i wygoda są ważniejsze, ponieważ to od nich zależy, w jakim stopniu będziesz zadowolony z urządzenia na co dzień. Obecnie producenci ekspresów prześcigają się w pomysłach na ich wygląd, dlatego na pewno znajdzie się taki, który nie tylko będzie spełniał wszystkie twoje wymagania, ale i odpowiednio wpasuje się w wystrój kuchni.

Stylowy, praktyczny i funkcjonalny domowy ekspres do kawy to przede wszystkim taki, który zaspokoi potrzeby i codzienne nawyki twojej rodziny. Nie są one określone w instrukcji obsługi urządzenia, dlatego wybierając ekspres do kawy, skonsultuj się z członkami rodziny, rozważ różne zalety i wady ekspresów, określ podstawowe wymagania każdego członka rodziny, a dopiero potem rozważaj odpowiednie opcje. W końcu dokonaj takiego wyboru, aby urządzenie zapewniło twojej rodzinie funkcjonalny komfort i przyjemność picia doskonałej kawy przygotowanej według własnych preferencji na co dzień.