Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2018-11-30 10:21:40 przez system

Frezowanie-czym jest i ile kosztuje?

Mianem frezowania określa się proces obrabiania skrawaniem, podczas którego wykorzystuje się maszyny i narzędzia wielostrzałowe – tak zwane frezy. Stąd właśnie nazwa. Obecnie stosuje się je do obróbki różnego rodzaju materiałów i tworzyw sztucznych. Ogólnie rzecz ujmując, można przyjąć, że frezowanie nadaje kształt określonym przedmiotom. Skoro wiemy już, czym jest frezowanie, należy przyjrzeć się po co się je stosuje i z jakimi kosztami się to wiąże.

Proces frezowania wykorzystywany jest do obrabiania płaszczyzn gwintów, rowków, kół zębatych i innych powierzchni onieregularnych kształtach. Polega on na wykonywaniu przez narzędzia ruchów obrotowych wokół własnej osi. Dodatkowo wykorzystuje się także ruch posuwowy, w jaki wdawany jest obrabiany przedmiot.

Wyróżnia się wiele grup frezów. Ze względu na kształt można podzielić je na walcowy, kątowy, czołowy, tarczowy czy ślimakowy, palcowy, trzpieniowy. Co więcej, można wyróżnić także różną geometrię ostrzy: trzystronne, naprzemian skórne, tarczowe, walcowe, kątowe, jednostronne. Materiał wykonania dzieli frezy na: HSS, czyli te ze stali szybkotnącej, HSS–E, HSS–Co, czyli kobaltowe, PM, czyli proszkowe, HM, czyli z węglika spiekanego, PKD i DIA, czyli z płytką diamentową. Każdy z nich przeznaczony jest do inych celów i wymaga innej metodyki działania.

Każdy z wykonywanych frezów różni się nie tylko sposobem wykonania, materiałem z jakiego jest stworzony, ale również kosztami, z jakimi jest związany. Biorąc pod uwagę różne warsztaty, w których można skorzystać z takiej usługi, ceny wahają się od kilku do kilkuset złotych, w zależności od rodzaju materiału, jaki chcemy poddać frezowaniu. Za przykład można podać frezowanie płytek, czego łączny koszt wynosi około 40 złotych. Otwór pod zlewozmywak zaś wygeneruje koszt rzędu około 25 złotych. Znacznie więcej wynosi frezowanie materiałów motoryzacyjnych. I tutaj obrabianie kanałów na tarczy hamulcowej wyniesie zleceniodawcę około 150 złotych, natomiast blisko 500 złotych fachowcy podliczą za frezowanie komina. Sprawdź tutaj, jeśli interesuje Cię frezowanie w Warszawie: <http://www.mireko.pl/frezowanie/>. Artykuł sponsorowany