Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2016-01-29 20:32:42 przez system

Funkcjonalna jadalnia w kilku krokach-jak ją urządzić?

Jadalnia to pomieszczenie, bez wątpienia, ważne w każdym domu. Dlaczego? To właśnie tam spotykamy się przy wspólnym posiłku – z rodziną czy też przyjaciółmi. Jest to więc miejsce, dzięki któremu możemy na chwilę oderwać się od towarzyszącego nam na co dzień pośpiechu, by w spokoju i przyjemnej atmosferze kosztować pysznego obiadu czy kolacji.

Jadalnia, a może kącik jadalniany?

Niestety, nie każde mieszkanie posiada wydzieloną jadalnię. Takie rozwiązanie wcale nie musi oznaczać jednak zupełnej rezygnacji ze wspólnego stołu. Pozostaje bowiem jeszcze możliwość stworzenia kącika jadalnianego, który można zaaranżować w odpowiednio dużej kuchni. Zawsze to przecież lepsze rozwiązanie niż jedzenie w pośpiechu, na kanapie w salonie czy też przypadkowo postawionym gdzieś krześle.

Podstawowy element - stół

My skupimy się jednak na tym, jak zaprojektować jadalnię, która stanowi oddzielne pomieszczenie. Jej podstawą jest wyodrębnienie odpowiednio dużej przestrzeni, która pozwoli domownikom (a zapewne również i gościom) czuć się swobodnie. W centrum takiego pomieszczenia stanie oczywiście stosownej wielkości stół, który z powodzeniem pomieści co najmniej kilka osób. Jego optymalna szerokość będzie wynosić około 100 cm. Wtedy też z łatwością pomieścimy na nim nie tylko naczynia z jedzeniem, półmiski z przekąskami, ale i różnego rodzaju dekoracje. Kształt stołu powinien być natomiast dostosowany do wielkości danego pomieszczenia. W mniejszych – lepiej sprawdzą się stoły okrągłe, w większych natomiast – podłużne, prostokątne bądź kwadratowe.

Dobieramy krzesła

Kolejną kwestią są miejsca do siedzenia. Te przyjmują przeważnie wiele ciekawych kształtów oraz wykonywane są w wielu różnorodnych stylach. Jedna rzecz pozostaje jednak na ogół niezmienna - to wysokość siedziska, która wynosi około 45-49 centymetrów. Jeśli chodzi o liczbę krzeseł, powinna ona zależeć od długości stołu. Ustawiając je, musimy pamiętać o zachowaniu pomiędzy nimi odpowiedniej ilości miejsca, tak, by ich odsuwanie oraz siadanie na nich, mogło być całkowicie nieskrępowane.

Pozostałe meble

Ważnym elementem każdej jadalni jest także komoda lub kredens, w których przechowywać możemy zastawę stołową, a także sztućce. To dość przydatne rozwiązanie, które eliminuje konieczność przenoszenia zastawy z kuchni do pomieszczenia jadalnianego, za każdym jednym razem. W takim kredensie trzymać możemy także obrusy, serwetki, a także wszelkiego rodzaju elementy ozdobne (np. świeczniki).

Dobieramy oświetlenie

Jadalnia powinna być bez wątpienia miejscem odpowiednio doświetlonym. Stosowna ilość światła pozwoli między innymi uzyskać pożądany nastrój. Dodatkowo, jeśli wprowadzimy do wnętrza światło o odpowiednim odcieniu i natężeniu, serwowane przez nas potrawy będą mogły wyglądać naprawdę smakowicie. Tak zaaranżowane pomieszczenie - dobrze oświetlone, a przy tym wypełnione eleganckimi, umiejętnie dobranymi meblami, pozwoli w pełni cieszyć się czasem spędzanym w otoczeniu bliskich. (źródło: <http://kdcmeble.com/> )