Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2018-07-22 05:23:32 przez system

Gdzie stosuje się budownictwo modułowe?

Budownictwo modułowe ma wiele zalet i budynki w tej technologii można wznosić niemal wszędzie. Są jednak takie sytuacje, w których właśnie budynki modułowe zyskują jeszcze wyraźniejszą przewagę nad jakąkolwiek tradycyjną technologią budowlaną.

Niedobór miejsca i czasu
Są takie budynki, które stoją na niewielkich działkach, z których jeszcze dodatkowo duże fragmenty wydzielone są na przykład pod parkingi. Tak jest często w przypadku szpitali. Ich rozbudowa jest trudna, jeśli nie niemożliwa, ponieważ zwyczajnie nie ma miejsca na zgromadzenie niezbędnego sprzętu lub materiałów, tym bardziej że placówka nie może ot tak przerwać działania. W takiej sytuacji budownictwo modułowe, wykorzystywane na przykład do nadbudowy istniejących obiektów, jest rozwiązaniem bardzo korzystnym – miejsca potrzeba dużo mniej, a czas potrzebny na realizację inwestycji znacząco się skraca. Takich budów zrealizowano już w Polsce naprawdę sporo, czego dowodem jest choćby portfolio firmy, TUTAJ, co najlepiej świadczy o tym, że faktycznie budynki modułowe mają wielkie zalety.

Trudny dojazd, niewielka mobilność
Samo dostarczenie gotowych modułów w wybrane miejsce może być sporym wyzwaniem ze względu na ich duże wymiary. Najczęściej jednak podobnym problemem będzie też dostarczenie odpowiedniej ilości materiałów wykorzystywanych w tradycyjnej technice budowlanej. Mając więc do dyspozycji dwa rozwiązania: budownictwo modułowe i tradycyjne, w miejscach trudno dostępnych opłaca się wybrać to pierwsze. Wprawdzie logistycznie może to być nieco większym wyzwaniem, ale mniejsza ilość kursów, jakie trzeba wykonać i krótszy czas realizacji pozwalają do maksimum wykorzystać czy to krótszy sezon pogodowy, czy po prostu zminimalizować ryzyko utknięcia transportu w drodze.

Krótkie terminy realizacji
Budownictwo modułowe pozwala na znaczące skrócenie czasu potrzebnego na finalizację inwestycji. Kiedy czas nagli, realizacja tradycyjnego projektu nie jest dobrym pomysłem – terminu zmienić się nie da, a plany może pokrzyżować nawet tygodniowa przerwa spowodowana kiepską pogodą. Budownictwo modułowe jest znacznie mniej wrażliwą technologią – większość prac wykonywana jest na zadaszonej hali montażowej, a na „placu budowy” jedynie łączy się kolejne moduły. To pozwala zmieścić się w napiętym harmonogramie. Dlatego właśnie z oferty budownictwa modułowego często korzystają gminy i inne jednostki budżetowe, które zwykle mają budżet ograniczony nie tylko wysokością, ale i czasem wydatkowania, a jednocześnie muszą zrealizować na czas dość długą listę projektów: przedszkola, szpitale, szkoły itd.